Vídeň zvažuje strhnout balkon, z něhož řečnil Hitler. „Je to relikt nacismu,“ míní odpůrci

Vídeň zvažuje strhnout balkon, z něhož řečnil Hitler. „Je to relikt nacismu,“ míní odpůrciNOVÉ
Adolf Hitler ve Vídni Foto:

Reprofoto: YouTube - British Pathé

Svět

Osud „Hitlerova balkonu“

Ve Vídni se rozhořela debata, zda odstranit balkon, který byl přistaven na historickou budovu vídeňské radnice pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Na místě původně dřevěné tribuny, z níž Hitler řečnil 9. dubna 1938, byla brzy zhotovena kamenná kopie. Ta je dodnes součástí hlavní věže radniční budovy.

Iniciativa Memory Gaps nyní požaduje stržení tohoto reliktu nacismu a anšlusu Rakouska k nacistické říši. Samotní radní uvažují podle agentury APA přinejmenším o tom, jak balkon uvést do historických souvislostí.

Podle iniciativy Memory Gaps „Hitlerův balkon“ narušuje i architektonickou linii hlavní věže radnice. „Alternativně by mohl být tento historií zatížený balkon v pozitivním smyslu naposledy uveden do provozu,“ navrhují aktivisté. Dvanáctého listopadu 2018, na 100. výročí založení Rakouské republiky, by podle nich mohl z tohoto místa zaznít proslov o míru jakožto proklamace usmíření.

Vídeňská radní pro kulturu Veronica Kaupová-Haslerová otevřenou diskusi uvítala. Podle ní se tak vrací zapomenutá součást dějin radnice zpátky do povědomí lidí. Politička se vyslovila pro to, aby v budoucnu bylo součástí objektu upozornění na jeho minulost. I v případě, že bude balkon stržen, nemá zmizet beze stopy a má být objasněno, co se dříve na tomto místě nacházelo.

Čtěte také: Z trosek Hitlerova sídla se stává „svatyně“. Muzeum se bojí pravicových extremistů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články