„Do Čech míří skupina italských podnikatelů.“ Petříček jednal s italským ministrem zahraničí

„Do Čech míří skupina italských podnikatelů.“ Petříček jednal s italským ministrem zahraničíNové
Svět

Petříček v Itálii

Karolína Vaverková

Rozhovorem s italským ministrem zahraničí Enzem Moaverem Milanesim pokračuje dvoudenní návštěva českého šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) v Itálii. Mluvili o prohloubení ekonomické spolupráce, v rámci které do Čech na jaře přijede skupina italských podnikatelů a na podzim zamíří čeští podnikatelé do Itálie, ale i o migraci. Petříček označil Itálii za významného ekonomického partnera, který bude po brexitu třetí největší ekonomikou EU.

„Na jaře se plánuje delegace italských podnikatelů do Česka a na podzim by čeští mohli navštívit Itálii. Je řada oblastí pro potenciální spolupráci, včetně vesmírné technologie a obranného průmyslu,” řekl Tomáš Petříček po jednání s italským protějškem. „Itálie je pro Česko významný ekonomický partner, navíc bude po brexitu třetí největší ekonomikou EU, chceme s ní dál rozvíjet ekonomické vztahy,” dodal ministr.

Šéfové zahraniční politiky obou zemí se dotkli i tématu migrace, které je právě v těchto dnech velmi aktuální, protože skupina migrantů u břehů Libye unesla u loď a zamířila s ní do Evropy. Loď mezitím doplula pod dohledem maltské armády do maltského přístavu. Podle maltských médií předtím na plavidlo dorazila speciální jednotka s úkolem vrátit kontrolu nad lodí jejímu kapitánovi.

„Zmínili jsme i téma migrace. Čísla (příchozích migrantů – pozn. red.) jsou nižší než před lety, jsou na úrovni roku 2011 nebo 2012 před vypuknutím migrační krize. Chceme spolupracovat na odstraňování příčin migrace. Působit především v místech, odkud lidé přicházejí. Konkrétně při stabilizaci zemí zasažených konflikty. Jde i o informovanost v těchto zemích. Kolují tam mylné informace o tom, co může cesta do Evropy přinést a už se nehovoří o rizikách cesty. Hovořili jsme i o spolupráci Itálie s Visegrádskou čtyřkou v rámci migrace,” uvedl Petříček.

Šéf české diplomacie Petříček ve středu v Miláně otevřel český generální konzulát. 

Dále čtěte: Česko má nově generální konzulát v Miláně

To není vstupenka do lunaparku, odmítl Salvini udělit občanství dětem z hořícího autobusu

Související články