1 OBČANSTVÍ

To není vstupenka do lunaparku, odmítl Salvini udělit občanství dětem z hořícího autobusu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Občanství je vážná věc, a ne vstupenka do lunaparku, uzavřel za sebe debatu o občanství dětí migrantů italský ministr vnitra Matteo Salvini, napsal italský list Il Giornale. Veřejnou diskusi na toto téma otevřeli dva chlapci, Egypťan Ramy a Maročan Adam, kteří přivolali pomoc z uneseného autobusu s 51 dětmi, který řidič, Ital původem ze Senegalu, minulý týden u Milána zapálil.

Oba třináctiletí hoši se narodili v Itálii imigrantům, ale o občanství mohou požádat až v 18 letech. Zákon ius soli (právo místa), tedy právní zásadu, podle níž dítě nabývá státní občanství státu, kde se narodilo, se naposledy pokusila prosadit levicová Demokratická strana v roce 2017.

Třináctiletému Egypťanovi Ramymu se podařilo před únoscem ukrýt svůj mobilní telefon. Posléze předstíral, že se arabsky modlí a dal přitom vědět svému otci, co se děje. Své matce pak zavolal i Adam. Zalarmovaným policistům se podařilo autobus lokalizovat, upoutat pozornost řidiče a děti evakuovat zadními dveřmi.

Obou chlapců si od minulého týdne hojně všímají italská média, objevili se v televizi, kde prozradili, že v dospělosti chtějí k policii a do armády. Jejich rodiče veřejně požádali o to, aby jim bylo uděleno italské občanství.

„Případ ověřujeme. Teď musíme prostudovat dokumenty a pak to vyhodnotíme,“ řekl k případě Ramyho ihned po incidentu Salvini. Ramy ale v poskytovaných rozhovorech připomíná, že pomoc zavolal i jeho kamarád Adam a že občanství by si zasloužili všichni, kteří se v autobuse chovali statečně.

„O to se může pokusit, až ho zvolí do parlamentu. Prozatím si vystačíme s nynější podobou zákona o občanství,“ reagoval rázně Salvini, podle nějž se debata o ius solis v žádném případě otevírat nebude. Totéž zopakoval před novináři v pondělí a dodal, že se s Ramym rád setká mimo kamery.

Kritika se na ministra vnitra snesla zejména z levé strany politického spektra. „Nechci tyto věci zametat pod koberec, jak to dělají jiní – je to složitý problém. Salviniho odpověď ‚nech se zvolit‘ mi nedává smysl. Je to způsob, jak z debaty utéct,“ myslí si milánský starosta Beppe Sala z Demokratické strany.

Podle deníku La Repubblica má v Itálii stejný problém jako Ramy a Adam milion dětí. Ve školách je to každý desátý, v těch mateřských a základních se jejich četnost zvyšuje. Nejvíce z nich pochází z Rumunska a Albánie.


Čtěte dále: Na dálnici shořel autobus plný lidí: 26 jich zemřelo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.