Malé děti s tablety. V Čechách ho používají dvě třetiny šestiletých

Děti a technologie

Malé děti s tablety. V Čechách ho používají dvě třetiny šestiletýchNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Téměř dvě třetiny českých dětí ve věku šest až sedm let pravidelně využívá tablet, svůj vlastní má z toho 35 procent dětí, vyplývá z průzkumu společnosti Nielsen Admosphere. V Británii má podle údajů ministerstva kultury vlastní tablet dokonce každé čtvrté dítě ve věku do dvou let a třetina dětí do pěti let.

Pro děti už jsou chytré technologie standardem. Ve věku mezi deseti a čtrnácti lety má chytrý telefon 80 procent z nich. Druhý nejoblíbenější je tablet a to i mezi mladšími dětmi.

Ve věkové skupině šest až sedm let tablet pravidelně využívá 63 procent dětí a svůj vlastní má 35 procent dětí, vyplývá ze studie Děti a nová média 2016 společnosti Nielsen Admosphere. Výzkumu se účastnilo 1031 dětí respondentů internetové populace Českého národního panelu ve věku mezi šesti a čtrnácti lety.

Více než třetina britských dětí ve věku pěti let používají aplikace a internet na tabletu více než tři hodiny denně. Tablety jsou ale velice populární i mezi batolaty. Podle údajů nového výzkumu britského ministerstva kultury svůj vlastní má jedno dvouleté dítě ze čtyř a více než třetina dětí do pěti let, píše server The Telegraph.

Výsledky výzkumu jsou podle britské komisařky pro dětská práva Anny Longfieldové depresivní. „Jsem tablety pro děti velice znepokojena,“ řekla pro The Telegraph. „Je to hluboce depresivní a na seznamech dětských potřeb nemají místo,“ dodala.

Tablety jsou i u velmi malých dětí oblíbené proto, že nevyžadují schopnost číst nebo psát. Mezi nejoblíbenější aplikace patří Youtube a hry jako Candy Crush, Temple Run nebo Angry Birds. Tablety se i nízkému věku dětí přizpůsobují. Výrobci zařízení iPad vytvořili například speciální držáky, aby se pasovaly na dětské vysoké židle, autosedačky nebo dokonce do kočárku.

Negativnímu vlivu užívání technologií se ve své knize „Digitální demence“ věnuje ředitel univerzitní psychiatrické kliniky v Německém Ulmu a mozkový specialista prof. Manfred Spitzer. Popsal psychický proces, ve kterém přílišné užívání digitálních médií vede k rozkladu poznávacích a hodnotících funkcí mozku v rozsahu, který se dá přirovnat k podobným projevům duševně nemocných pacientů, nebo těch, kteří prodělali úraz mozku. Rozhovor s Manfredem Spitzerem si můžete přečíst zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Děti shodily na ženu nákupní vozík. Na nákupním centru vysoudila miliardu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články