1 špion ve službách USA a Británie

Slavný špion sloužil Sovětům i Západu. Chruščov ho za zradu popravil

, NOVÉ

Témata: , , ,

V období studené války pracovalo pro západní služby několik sovětských špionů. Asi nejproduktivnějším z nich byl plukovník GRU Oleg Peňkovskij, narozený před sto lety, 23. dubna 1919, jehož informace sehrály klíčovou roli za Karibské krize. Špionem ve službách USA a Británie byl od roku 1960 do své smrti o tři roky později.

Zásluhou Peňkovského měl americký prezident John Kennedy přesné informace o sovětské vojenské síle v době, kdy sovětský vůdce Nikita Chruščov poslal na Kubu rakety s atomovými hlavicemi a Američané je chtěli odtamtud dostat, aniž by museli rozpoutat válku. Peňkovského popravili v Moskvě jako zrádce 16. května 1963.

Jeho špionážní příběh začal 12. srpna 1960 v Moskvě, kdy Peňkovskij, plukovník GRU, bývalý voják, dlouholetý komunista a přítel mnoha generálů a maršálů poslal na velvyslanectví USA dopis se záměrem spolupracovat. Na Západ poté předal tisíce stran tajných materiálů, k předávání informací používal i techniky letmého předání, kdy se v tlačenici dva lidé srazí, přičemž jeden druhému cosi předá.

KGB jej nakonec odhalila a odsoudila k trestu smrti zastřelením, což se mělo udát 16. května 1963. Již v srpnu 1963 se vedení CIA a MI 6 shodly v závěru, že Peňkovskij byl nejproduktivnější agent, jakého tyto služby proti Sovětům měly.

Oleg Vladimirovič Peňkovskij se narodil 23. dubna 1919 v severoosetském Vladikavkazu. Jeho otec byl důlním inženýrem. Peňkovskij se již v mládí stal komunistou, účastnil se závěrečných bojů sovětsko-finské války a v roce 1943 se stal nejmladším velitelem pluku na frontě. V roce 1945 nastoupil na Frunzeho vojenskou akademii a pak na Vojensko-diplomatickou akademii, která školila kádry pro rozvědku generálního štábu. V červnu 1955 odjel jako zástupce rezidenta do Turecka, odkud byl ale záhy kvůli konfliktu s nadřízeným odvolán.

Agent Peňkovskij se také stal vzorem některých hrdinů špionážních románů Johna Le Carrého a Toma Clancyho, vyšly o něm četné publikace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.