1 Boj o šéfa CDU

Boj o křeslo Merkelové. Trojice hlavních kandidátů na šéfa CDU se představila straníkům

NOVÉ

Témata: , ,

Trojice hlavních kandidátů na předsedu německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se ve čtvrtek večer v severoněmeckém Lübecku představila na první z osmi regionálních konferencí, které mají křesťanským demokratům usnadnit výběr nástupce kancléřky Angely Merkelové v čele strany. O tom, kdo ji po 18 letech nahradí, rozhodne stranický sjezd v Hamburku 7. prosince.

Generální tajemnice CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, bývalý šéf poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz i ministr zdravotnictví Jens Spahn, jejichž střetnutí v bývalé průmyslové hale přihlíželo zhruba 800 lidí, se shodli na tom, že dlouhodobě nejsilnější německá strana potřebuje změnu. O novém začátku a obnově mluvila šestapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová i třiašedesátiletý Merz. Nejmladší z kandidátů – osmatřicetiletý Spahn – vyzval také k výměně generací.

Merz i Spahn, kteří mají na řadu oblastí jiný názor než Merkelová, se shodli také na tom, že CDU musí být pro voliče představitelkou silného právního státu a vnitřní bezpečnosti. Krampová-Karrenbauerová, která je odcházející šéfce strany politicky i povahově nejblíže, v souvislosti s otázkou bezpečnosti poznamenala, že není možné, aby CDU zcela ochromilo téma migrace. Začátkem příštího roku by se podle ní měli sejít příznivci migrační politiky Merkelové i její odpůrci a jednou pro vždy si vyříkat pohled na září roku 2015, kdy se rozhodlo o tom, že Německo neuzavře uprchlíkům své hranice, a na to, jak se z uplynulých tří let poučit.

Velkého potlesku se bývalé sárské premiérce dostalo za slova o tom, že by strana měla změnit svou debatní kulturu. Nové návrhy podle ní nemají přicházet hotové shora, z kancléřství, ale nejdříve se o nich má diskutovat v celé straně, pak v poslanecké frakci a až nakonec ve vládě.

Spahna a Merze, který trávil poslední léta mimo vrcholovou politiku v byznysu, zase zaplněná industriální hala silným potleskem ocenila za slova o tom, že CDU, která je nyní v průzkumech na historicky nízkých hodnotách, může znovu výrazně posílit a díky tomu zásadně ubrat voliče protestní a protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD).

Z dalších témat byli kandidáti během tříhodinové akce dotazováni mimo jiné na daňovou a sociální politiku, rostoucí nájmy nebo změny v armádě.

Křesťanští demokraté oslovení ČTK v Lübecku očekávají, že se o novém předsedovi strany a možném budoucím kandidátovi na kancléře nakonec rozhodne mezi Krampovou-Karrenbauerovou a Merzem. Byli to právě oni, komu se dostávalo největšího potlesku. Podobně to vidí i straníci ve zbytku Německa. Podle aktuálního průzkumu pro televizi ARD by si Krampovou-Karrenbauerovou za předsedkyni přálo 46 procent příznivců CDU, Merze 31 procent a Spahna jen 12 procent.

Série regionálních konferencí kandidáty na post šéfa CDU zavede také do Mohuče, Düsseldorfu nebo Brém a skončí poslední listopadový den v německé metropoli.

Čtěte také: Královéhradecká ODS zatím zrušení rychnovského sdružení kvůli koalici s KSČM nenavrhla


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.