Zneužívání kněžími je hanebný zločin, řekl papež v Irsku. Nadšeně ho tam nevítají

Hlava Vatikánu v Irsku

Zneužívání kněžími je hanebný zločin, řekl papež v Irsku. Nadšeně ho tam nevítajíAKTUALIZOVÁNO
Papež František s irským prezidentem Michaelem D. Higginsem Foto:

Foto: Vatican News/Facebook

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Papež František v sobotu označil sexuální zneužívání kněžími za hanebné. Pobouření, které vyvolalo selhání církve při řešení těchto případů, je oprávněné, řekl František na úvod své návštěvy Dublinu. Podle irského premiéra Lea Varadkara zanechalo sexuální zneužívání kněžími v zemi otevřené rány. Papeže požádal, aby přeměnil slova v činy a pomohl zajistit spravedlnost pro oběti těchto činů. Na organizaci návštěvy měla svůj podíl i česká značka Škoda – jako oficiální partner Světového setkání rodin v Dublinu dodala pro papeže vozy Škoda Rapid.

František přijel do Irska na dvoudenní návštěvu, v jejímž rámci se setká i s tamními oběťmi sexuálního zneužívání kněžími.

„Nemohu opomenout vážný skandál v Irsku, kterým je zneužívání mladých lidí členy církve, kteří měli na starosti jejich ochranu a vzdělání,“ uvedl papež na státní recepci, které se zúčastnili některé z obětí zneužívání. „Selhání církevních úřadů...adekvátně řešit tyto hanebné zločiny po právu vyvolalo pobouření a zůstává zdrojem bolesti a hanby katolického společenství. Já tento postoj sdílím,“ dodal.

Jednou z přítomných obětí zneužívání byl i Colm O‘Gorman. Ten papežova slova kritizoval kvůli tomu, že František podle něj nepřiznal, že svou roli v zatajování zločinů hrál přímo i Vatikán.

Jde o první návštěvu papeže v Irsku za téměř čtyři desítky let. Dnešní přijetí Františka v Dublinu se nicméně lišilo od bouřlivého přivítání téměř jako pro rockovou hvězdu, kterého se v roce 1979 dostalo Janu Pavlu II. Před papežovou rezidencí se shromáždilo jen pár lidí, navzdory tomu, že v Irsku panuje slunečné víkendové počasí, poznamenala agentura AP.

Oproti tradici, dle které papež na svých cestách užívá automobily značky Mercedes, se hlava katolické církve tentokrát rozhodla pro změnu. Každý ze tří vozů Škoda Rapid byl doplněn o zvláštní tvrzená skla. Přední blatník u spolujezdce (tj. na straně řidiče v Česku) zdobí malá žerď s vlajkou Vatikánu.

Papež je v posledním roce pod velkým tlakem kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých kněžími v minulosti a kvůli zakrývání těchto zločinů některými místními církevními představiteli. V pondělí Vatikán zveřejnil dopis, v němž se papež v několika jazycích omluvil za to, že církev zneužívání léta ignorovala. Ne všichni ale papežovu omluvu přijali.

Katolické sirotčince, místa hrůzy

Papež František se první den své návštěvy v Irsku setkal i s ministryní pro děti a mládež Katherine Zapponenovou. Podle mluvčího Vatikánu s ní hovořil i o bývalém katolickém sirotčinci ve městě Tuam, v němž před více než 50 lety zemřely desítky dětí kvůli podvýživě a špatné péči. U dublinského hradu proti papežově návštěvě demonstrovala skupina lidí, kteří nesli transparenty s nápisem „Podporovatelé pedofilů jeďte domů“.

Zapponenová hovořila s papežem o kauze bývalého sirotčince řádu Sisters of Bon Secours ve městě Tuam, kde vláda zvažuje vybudovat pomník. Loni tam byl nalezen hromadný hrob s ostatky řady dětí. Už o několik let dříve přinesla místní historička Catherine Corlessová podrobnou zprávu o úmrtí nejméně 796 dětí v letech 1925 až 1961 v tomto sirotčinci. Podle ní byla příčinou úmrtí mnoha dětí podvýživa a zanedbaná péče.

Katolická církev provozovala ve 20. století v Irsku s finanční pomocí státu mnoho sociálních služeb, včetně domů, v nichž svobodné těhotné ženy, včetně obětí znásilnění, rodily a zanechávaly své děti. Nevdané matky a jejich děti byly v silně katolickém Irsku terčem opovržení.

Další podobnou kauzou, za niž byla katolická církev v Irsku kritizována, je případ azylových domů Máří Magdaleny, kam byly umisťovány prostitutky, svobodné matky či ženy, které neodpovídaly konzervativním pravidlům tehdejší společnosti. Podle agentury AFP v těchto takzvaných Magdaleniných prádelnách pracovalo v letech 1922 až 1996 na 10.000 žen zdarma, ženy byly navíc zneužívány a týrány.

Další temnou kapitolou irské církve byly ilegální adopce dětí, které provozovala agentura Cech svatého Patrika, patřící katolické kongregaci. Podle pozdějšího vyšetřování vystavila v letech 1946 až 1969 nejméně 126 falešných rodných listů.

Papežovu návštěva v Irsku provází kritika kvůli skandálům pedofilních kněží, jejich případy církev řadu let kryla či nedostatečně vyšetřovala. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo přes 14.500 lidí, kteří se v mládí stali oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve v Irsku.

V roce 2011 irská vláda zveřejnila zprávu, podle níž představitelé katolické církve v Irsku zatajovali případy sexuálního zneužívání dětí kněžími i poté, co se v polovině 90. let irští biskupové usnesli, že budou podezřelé případy hlásit policii.

Hlava katolické církve se na závěr své návštěvy Irska zúčastni Světového setkání rodin v Dublinu. Akci by mělo navštívit přes 37.000 lidí, většinou mladých katolíků. Mnoho z věřících v této souvislosti doufá, že papežovo vystoupení na této akci vlije do katolické církve v Irsku „novou krev“, uvedla agentura Reuters.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nový český papamobil: papež František mění Mercedes za Škodu Rapid

Vatikán otočil. Trest smrti dřív řídce povoloval, teď ho rezolutně odmítá

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články