1 „Zvrhlý žert“

Skandál v Austrálii: Vojáci měli v Afghánistánu na voze nacistickou vlajku

, NOVÉ

Témata: , ,

Australští vojáci na misi v Aghánistánu s nacistickou vlajkou na vozidle. Fotografii pořízenou v roce 2007, která vzbudila bouřlivé reakce, ve čtvrtek zveřejnila australská televize ABC. Premiér Malcolm Turnbull incident komentoval jako „naprosto nepřijatelný“.

Na fotce je několik australských vojáků speciální jednotky nasazených na misi v Afghánistánu v roce 2007. Nacistická vlajka byla na vyhlídkovém vozidle značky Land Rover podle nejmenovaného zdroje australské televize ABC delší dobu. „Šlo spíše o zvrhlý žert než vyjádření sympatiím k neonacismu,“ informuje televize s odkazem na zdroj z armády.

To, že byla na armádním voze v Afghánistánu zdvižena nacistická vlajka, potvrdil i viceadmirál australského námořnictva Ray Griggs. „Myslím, že důležité je, se situace rychle vyřešila,“ řekl Griggs. Podle něj tam ale vlajka byla krátce. „Velitel okamžitě zareagoval a vlajka byla odstraněna,“ dodal.

Fotografii odsoudil i australský premiér Malcolm Turnbull. Podle něj je incident „naprosto nepřijatelná“ a dodal, že velitelé před jedenácti lety okamžitě podnikli kroky, aby byla vlajka stažena. Zároveň prohlásil, že byli vojáci potrestáni. Bližší informace o potrestání ale ani on ani ministerstvo obrany neuvedli. 

Australské speciální jednotky momentálně také čelí podezření, že v Afghánistánu zabíjeli i neozbrojené muže. Místní média na začátku týdne zveřejnila uniklou interní zprávu ministerstva obrany, která měla obsahovat „nepřípustné chování“ vojáků.

„Dokument z roku 2016 mluví o nezákonném násilí a pohrdání lidským životem a důstojností. Armáda vše doposud kryla,“ píše Sydney Morning Herald. Australská vláda nařídila případ prošetřit a nyní se jím zabývá soud v Novém Jižním Walesu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Austrálie a Nizozemsko obvinily Rusko ze sestřelení letu MH17. Podniknou další právní kroky

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.