1 Senátní volby 2018

Senátorem Prahy 8 chce být Babišův kritik Wagenknecht i Hayato Okamura

NOVÉ

Témata: , ,

Ten, kdo se chce stát senátorem za Prahu 8, musí porazit patnáct soupeřů. V tomto volebním obvodě se sešlo nejvíc kandidátů (o jednoho méně je kandidátů v Chrudimi). Do voleb se zde hlásí exnáměstek někdejšího ministra financí a dnes premiéra Andreje Babiš Lukáš Wagenknecht, tlumočník a překladatel Hayato Okamura nebo další prezidentský kandidát Petr Hannig.

Dosavadní senátorka za Prahu 8 Daniela Filipiová (ODS) mandát neobhajuje. ODS místo ní do voleb vysílá právníka Milana Golase, jenž očekává, že poroste význam Senátu. „S ohledem na složení vlády s podporou KSČM budou pokračovat pokusy o destrukci systému politických stran a celého polistopadového vývoje v naší zemi,“ uvedl Golas pro Echo24 s odkazem na obrannou a brzdící roli Senátu. Za svá témata považuje dopravu, bezpečnost a zlepšení podmínek pro sportovní a volnočasové aktivity.

Téma dopravy v Praze 8, které mohou z pozice senátora komunikovat, zdůrazňují i další kandidáti. Dlouholetý starosta městské části Praha-Březiněves Jiří Haramul (ANO) chce v Senátu řešit dostavbu Pražského okruhu, který se přímo týká Prahy 8. „S tím si skutečně na Praze 8 samotní neporadíme. Tady je potřeba neustálý tlak na ministerstva dopravy a financí a na pražský magistrát,“ řekl Haramul deníku Echo24, který za své téma považuje i životní prostředí.

O dopravě hovoří i Babišův kritik a jeho někdejší náměstek na ministerstvu financí ekonom Lukáš Wagenknecht (Piráti) a lékař a přednosta ortopedické kliniky Nemocnice na Bulovce Pavel Dungl (TOP 09 s podporou STAN). „Občany Prahy 8 trápí i autobusové nádraží na Ládví, kdy lidem projíždí pod okny stovky autobusů denně, stále nedokončená radnice na Palmovce a v ní utopené miliony, developerské záměry v Ďáblicích nebo tisíce aut trápící a dusící obyvatele Holešoviček. O těchto věcech nemůže senátor sice manažersky rozhodovat, může je však aktivně zvedat v Senátu, komunikovat je se zvolenými zástupci na radnici či magistrátu, v jejichž rukou je řešení,“ řekl Wagenknecht.

Pavel Dungl upozorňuje na zchátralé dopravní stavby. „Ať už se jedná o Libeňský most, tak i o zatím neexistující a tolik potřebný úsek severní části dopravního okruhu, tak i třeba o již postavenou a dosud neotevřenou magistrátní budovu,“ řekl Dungl.

Na Praze 8 kandidují také pedagožka a choreografka Hana Dolejší (Patrioti České republiky), právník a důchodce Jiří Doubek (Národ Sobě), právnička Marta Chovancová (Strana státu přímé demokracie – Strana práce), zastupitel Prahy 8 Vladislav Kopal (KSČM), ředitel bezpečnostní agentury, bývalý ředitel Vězeňské služby Luděk Kula (SPD), stavař Michal Malý (Strana svobodných občanů), bývalý starosta Prahy 8 Josef Nosek (Pro Prahu), starosta městské části Roman Petrus (ČSSD), předsedkyně hnutí Aliance národních sil Vladimíra Vítová (Aliance národních sil), hudebník, šéf strany, letošní kandidát na prezidenta Petr Hannig (Rozumní) a politik a matematik Jiří Witzany (Koalice stran SNH ED a evropani.cz).

Za lidovce a s podporou Zelených kandiduje v Praze 8 také překladatel a tlumočník Hayato Okamura. Ten zastupuje křesťanský konzervativní proud a akcentuje členství Česka v NATO a EU. „Rozhodně stojím za vnitrostátní a mezinárodní bezpečností naší země, proto položím důraz na dobré fungování policie a armády,“ uvedl Okamura.

Volby do třetiny Senátu se konají 5. a 6. října, druhé kolo 12. a 13. října. Kromě Prahy 8 se volí nový zákonodárce i v Praze 4, Praze 2 a Praze 12 a dalších obvodech. O 27 senátorských křesel letos bojuje 236 kandidátů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Boj o Senát v Praze 2: Hilšer vs. Jakl, kandiduje i herec Kratina. Ten chce „krotit mocižrouty“

Boj o Senát v Praze 4: Drahoš versus Syková, kandiduje i kritik EU Kuras

 

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.