Senátorem Prahy 8 chce být Babišův kritik Wagenknecht i Hayato Okamura

Senátní volby 2018

Senátorem Prahy 8 chce být Babišův kritik Wagenknecht i Hayato OkamuraNOVÉ
Hayato Okamura (vlevo nahoře, foto: Echo24, kva), Lukáš Wagenknecht (vlevo dole, foto: Jan Zatorsky), Jiří Haramul (vpravo nahoře, foto: MČ Březíněves), Milan Golas (vpravo dole, foto: ODS) Foto:

Foto: Echo24, kva

1
Domov

Karolína Vaverková

Ten, kdo se chce stát senátorem za Prahu 8, musí porazit patnáct soupeřů. V tomto volebním obvodě se sešlo nejvíc kandidátů (o jednoho méně je kandidátů v Chrudimi). Do voleb se zde hlásí exnáměstek někdejšího ministra financí a dnes premiéra Andreje Babiš Lukáš Wagenknecht, tlumočník a překladatel Hayato Okamura nebo další prezidentský kandidát Petr Hannig.

Dosavadní senátorka za Prahu 8 Daniela Filipiová (ODS) mandát neobhajuje. ODS místo ní do voleb vysílá právníka Milana Golase, jenž očekává, že poroste význam Senátu. „S ohledem na složení vlády s podporou KSČM budou pokračovat pokusy o destrukci systému politických stran a celého polistopadového vývoje v naší zemi,“ uvedl Golas pro Echo24 s odkazem na obrannou a brzdící roli Senátu. Za svá témata považuje dopravu, bezpečnost a zlepšení podmínek pro sportovní a volnočasové aktivity.

Téma dopravy v Praze 8, které mohou z pozice senátora komunikovat, zdůrazňují i další kandidáti. Dlouholetý starosta městské části Praha-Březiněves Jiří Haramul (ANO) chce v Senátu řešit dostavbu Pražského okruhu, který se přímo týká Prahy 8. „S tím si skutečně na Praze 8 samotní neporadíme. Tady je potřeba neustálý tlak na ministerstva dopravy a financí a na pražský magistrát,“ řekl Haramul deníku Echo24, který za své téma považuje i životní prostředí.

O dopravě hovoří i Babišův kritik a jeho někdejší náměstek na ministerstvu financí ekonom Lukáš Wagenknecht (Piráti) a lékař a přednosta ortopedické kliniky Nemocnice na Bulovce Pavel Dungl (TOP 09 s podporou STAN). „Občany Prahy 8 trápí i autobusové nádraží na Ládví, kdy lidem projíždí pod okny stovky autobusů denně, stále nedokončená radnice na Palmovce a v ní utopené miliony, developerské záměry v Ďáblicích nebo tisíce aut trápící a dusící obyvatele Holešoviček. O těchto věcech nemůže senátor sice manažersky rozhodovat, může je však aktivně zvedat v Senátu, komunikovat je se zvolenými zástupci na radnici či magistrátu, v jejichž rukou je řešení,“ řekl Wagenknecht.

Pavel Dungl upozorňuje na zchátralé dopravní stavby. „Ať už se jedná o Libeňský most, tak i o zatím neexistující a tolik potřebný úsek severní části dopravního okruhu, tak i třeba o již postavenou a dosud neotevřenou magistrátní budovu,“ řekl Dungl.

Na Praze 8 kandidují také pedagožka a choreografka Hana Dolejší (Patrioti České republiky), právník a důchodce Jiří Doubek (Národ Sobě), právnička Marta Chovancová (Strana státu přímé demokracie – Strana práce), zastupitel Prahy 8 Vladislav Kopal (KSČM), ředitel bezpečnostní agentury, bývalý ředitel Vězeňské služby Luděk Kula (SPD), stavař Michal Malý (Strana svobodných občanů), bývalý starosta Prahy 8 Josef Nosek (Pro Prahu), starosta městské části Roman Petrus (ČSSD), předsedkyně hnutí Aliance národních sil Vladimíra Vítová (Aliance národních sil), hudebník, šéf strany, letošní kandidát na prezidenta Petr Hannig (Rozumní) a politik a matematik Jiří Witzany (Koalice stran SNH ED a evropani.cz).

Za lidovce a s podporou Zelených kandiduje v Praze 8 také překladatel a tlumočník Hayato Okamura. Ten zastupuje křesťanský konzervativní proud a akcentuje členství Česka v NATO a EU. „Rozhodně stojím za vnitrostátní a mezinárodní bezpečností naší země, proto položím důraz na dobré fungování policie a armády,“ uvedl Okamura.

Volby do třetiny Senátu se konají 5. a 6. října, druhé kolo 12. a 13. října. Kromě Prahy 8 se volí nový zákonodárce i v Praze 4, Praze 2 a Praze 12 a dalších obvodech. O 27 senátorských křesel letos bojuje 236 kandidátů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Boj o Senát v Praze 2: Hilšer vs. Jakl, kandiduje i herec Kratina. Ten chce „krotit mocižrouty“

Boj o Senát v Praze 4: Drahoš versus Syková, kandiduje i kritik EU Kuras