Čínský systém sociálních kreditů dorazil do Evropy
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Snad v celém západním světě nyní zuří debata o vhodnosti covid pasů a nejrůznějších výhod pro očkované. Naráží zde na sebe západní pojetí osobní svobody a odpovědnosti na snahu státu chránit celou společnost. Jak píše v pondělním komentáři kolegyně Lenka Zlámalová, nástup mutace delta tuto debatu zase posunul. Vakcíny nově nechrání proti nákaze a přenosu, ale proti těžkému průběhu. K eliminaci covidu tak nestačí, ale jsou velmi dobrou osobní ochranou. Odpadá tak nejlepší argument pro očkování všech, totiž že tím člověk chrání i ostatní a pomáhá budovat „stádní imunitu“.
Pokud stát chce podpořit očkování, měl by začít zdůrazňovat, že chrání člověka osobně. Jeden z argumentů proti výhodám pro očkované byl, že to zavádí precedent do budoucna. Stát by se mohl začít plést do života svým občanům mnohem více a nutit je k určitému způsobu života, nezdravých lidí je ve společnosti i bez covidu celá řada. Varování se stávají skutečností dříve, než kdokoliv čekal. Velká Británie již ohlásila plán na zavedení kreditového systému s cílem bojovat proti obezitě. Pokud se stane realitou, jedná se o dost znepokojující vývoj s charakteristikami, které připomínají čínský totalitní model.
V Británii sice o covid pasech probíhá zuřivá debata, vláda se však k jejich zavedení zatím neodhodlala. Přesto oznámila, že od ledna chce zavést aplikaci, která bude monitorovat zdraví občanů. Ta sice bude dobrovolná, její užívání ale ponese výhody. Do aplikace rodiny budou moci nahrávat své nákupy, ta je pak bude odměňovat za méně kalorická jídla či konzumaci ovoce a zeleniny. Aplikace taktéž bude monitorovat fyzické výkony a bude poskytovat odměny za cvičení, ale třeba i za to, když se člověk rozhodne jít pěšky do školy. Odměny mají být formou bodů, které bude možné využít třeba na slevy a lístky zdarma. Vláda zvažuje, že do aplikace časem zahrne například i chození na preventivní prohlídky.
Možná někoho překvapí, že tento paternalistický a dohlížitelský systém zavádí zrovna Británie, známá svou láskou ke svobodě, a ještě ke všemu za konzervativní vlády. Ve skutečnosti Spojené království dlouho patří k předním dohlížitelským státům v Evropě. V letních měsících je Londýn obsypán plakáty připomínajícími pitný režim, každá lahev alkoholu upozorňuje člověka na počet „jednotek“, které je bezpečné konzumovat, a naopak je vyzdvihována doporučená denní dávka ovoce.
Britský liberálně ekonomický Institute for Economic Affairs každý rok vydává „nanny idex“ (index chůvy), ve kterém měří snahu 30 evropských států řídit životy svých občanů. Podle zprávy za rok 2021 je na prvním místě Norsko. Británie je na 14. místě. Česko na 29., tedy předposlední před Německem.
Je nepochybně pravda, že britská společnost má problém s nadváhou. Dvě třetiny dospělých mají nadváhu nebo obezitu, předpokládá se, že kdyby každý člověk s nadváhou zhubl pět kilo, zdravotnictví ušetří 100 milionu liber. Problém také naplno vyjevila pandemie covidu, čím je člověk tlustší, tím větší má pravděpodobnost závažného průběhu. Na regulaci váhy Britů má osobní zájem i premiér Boris Johnson. Ten měl loni v květnu těžký průběh covidu, dokonce skončil na JIP, i když na umělé dýchání napojen nebyl. Johnson těžkou formu nemoci přičetl své tloušťce a od té doby cvičí a hubne. Zjevně se rozhodl, že hubnout s ním by měl celý národ.
Kritici upozorňují, že celý plán je nesmysl. Jednak půjde jednoduše podvádět. Potřebujete nahnat body? Půjčíte mobil joggujícímu kamarádovi, aby se s ním proběhl. Je to ale také další krok k naprostému dohledu státu nad občany. Aplikace má být dobrovolná a motivace pozitivní, ale od toho je jen krok k té negativní. Doba, kdy auto odmítne nastartovat, protože jeho tlustému majiteli by prospělo, kdyby se prošel, není příliš daleko. Samozřejmě koncept jde rozšířit i na jiné oblasti života, než je jen zdraví. V rámci boje proti globálnímu oteplování půjde například monitorovat i produkci CO2. Chcete letět na dovolenou? Smůla, jedl jste přes rok příliš uhlíkově náročného hovězího.
Možná to působí panikářsky. Koneckonců je to velká šance, že britská vláda s velkou pompou spustí pilotní projekt, zjistí, že to vůbec nefunguje, a potichu ho pohřbí. To se stalo s jiným pokusem, jak dohlížet na Brity. Vláda plánovala zavést verifikační systém při přihlašování na pornostránky, aby se na ně nemohli dostat nezletilí. Zjistilo se však, že nemůže uživatelům zajistit anonymitu, projekt tak několikrát odložila a nakonec zrušila. Varovat před podobnými pokusy se však rozhodně vyplatí. Technologie k tomu již nyní existují. Plně je využívá totalitní Čína. Britský nápad ukazuje, že své cesty si tato kontrola hledá i na demokratický Západ. Pak stačí, aby to přijalo pár zemí, a za chvíli máme aktivistický tlak i v Česku s odůvodněním, že ve světě je to běžné.