„Bibli“ Anonymních alkoholiků v USA vydražili za 2,4 milionu dolarů
Hnutí Anonymních alkoholiků
Zakládající dokument celosvětové sítě Anonymních alkoholiků (AA) v sobotu vydražili v americké Kalifornii. Takzvanou Velkou knihu získal za 2,4 milionu dolarů (51,1 milionu Kč) miliardář Jim Irsay, informovala agentura AP.
Majitel klubu amerického fotbalu Indianapolis Colts řekl, že plánuje pro rukopis vytvořit zvláštní výstavní místo. Také jej hodlá několik měsíců v roce předvádět v ústředí AA v New Yorku. Dodal, že se dokument pokoušel koupit již před lety, kdy byl rovněž nabízen v aukci.
Irsay naznačil, že sám s alkoholem bojoval a svým činem se snaží pomáhat druhým. Setkání AA prý poprvé navštívil před 25 lety.
Rukopis o 161 stranách obsahuje poznámky jednoho ze zakladatelů AA Williama Wilsona a shrnuje filozofii celého hnutí. Motto knihy se opírá o tvrzení, že alkoholismus je nevyléčitelná nemoc a jedinou šancí, jak se ho zbavit, je chuť a touha po naprosté abstinenci.
Rukopis vydražila aukční síň Profiles in History, která se specializuje na prodej dokumentů a předmětů vztahujících se k Hollywoodu. Web věnovaný aukci popsal rukopis jako „bibli milionů lidí“, která byla přeložena do 43 jazyků a jíž se od roku 1939 prodalo 30 milionů kopií.
AA založili Wilson a Robert Smith v roce 1935. Na základě vlastních zkušeností rozjeli projekt, který jako jeden z prvních začal k léčbě závislosti používat skupinové terapie. Základ tvoří setkání závislých na alkoholu v naprosté anonymitě. Členové AA udržují jeden druhého v odhodlání abstinovat a vyměňují si navzájem zkušenosti. Sdružení, jež funguje na bázi samostatných skupin, působí i v Česku.
Navzdory masovému rozšíření není hnutí AA bez kritiků. Někteří jej přirovnávají ke kultu a jiní tvrdí, že mnoha alkoholikům nepomohlo.
ČTĚTE TAKÉ: Matky se skleničkou v ruce? Normalizuje se alkoholismus, tvrdí kritici