Protesty pomohly. Jiří Černý se po pěti měsících vrací do Českého rozhlasu

legenda hudební publicistiky

Protesty pomohly. Jiří Černý se po pěti měsících vrací do Českého rozhlasuNOVÉ
Hudební publicista Jiří Černý Foto:

FOTO: printscreen ČT

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Posluchači se zase brzy budou moci na vlnách Českého rozhlasu setkávat s hlasem Jiřího Černého, legendy české hudební publicistiky. O návratu informoval sám hudební kritik na svém webu. Nedávné ukončení dlouholeté spolupráce s Černým vyvolalo proti rozhlasu vlnu nevole. Poslední díl svého pořadu Klub osamělých srdcí seržanta Pepře odvysílal v prosinci. Za návrat Jiřího Černého do Českého rozhlasu a obnovení jeho pořadu vznikla vzápětí petice.

Jiří Černý o svém návratu napsal na svém webu: „Zhruba po pěti měsících odmlčení, které uplynuly od ukončení mého pořadu Klub osamělých srdcí seržanta Pepře na stanici Dvojka, se vracím jako externista zpátky do Českého rozhlasu. Děkuji všem posluchačům, co se o to zasloužili svými reakcemi, především více než třemi tisíci podpisy petice na mou podporu.“

Zároveň poděkoval lidem za podepsání petice na jeho podporu. „Byli mezi nimi i senátoři, ústavní soudkyně, univerzitní rektor, muzikanti, herci, výtvarníci, lékaři a novináři, včetně  rozhlasových a televizních. Všechno začalo tak zvanou Zlínskou výzvou, kterou inicioval valašský kulturní pracovník, především amatérský činoherec, Zdeněk Kundera. Přišel s tím nápadem sám, mě se jen dodatečně zeptal, jestli bych se do rozhlasu vůbec chtěl vrátit. Ujistil jsem ho, že ano.“

Namlouvání probíhalo podle Černého již delší dobu: „První nabídku mi učinil 25. února programový ředitel Ondřej Nováček, po schůzce s ním a s šéfredaktorkou stanice Vltava Jaroslavou Haladovou jsem se rozhodl 22. března. Začnu jakýmsi zahřívacím kolem na Vltavě, ranní Mozaikou v pondělí 29. dubna, výběrem hudby pro vysílání. Pravidelně se pak budu střídat jednou měsíčně v hodinovém Sedmém nebi s Vladimírem Franzem, Monikou Načevou a Never Sol. Budou to neděle, 19-20 hodin. Začnu 19. května.“

Podle rozhlasu však nejde o plnohodnotný návrat. „Návrat asi není správné slovo. Jiří Černý kývl na nabídku Českého rozhlasu pokračovat nadále na stanici Vltava. Bude součástí pořadu Sedmé nebe, který vysíláme jednou týdně v neděli od 19:00 do 20:00 hodin. Jiří Černý se ho bude účastnit jednou měsíčně, osobnosti z hudebního světa se tam totiž střídají. Nabídku Jiřímu Černému na pokračování v ČRo jsme jasně deklarovali. O autorech a programové nabídce ČRo žádné vnější vlivy nerozhodují – ani politické, ani jiné,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Jiří Černý vedl na stanici ČRo Dvojka svůj pořad Klub osamělých srdcí seržanta Pepře dlouhých 13 let. Poslední díl odvysílal v prosinci minulého roku. „Že bude poslední a v lednu 2019 už se budou vysílat jen reprízy, to jsem se dozvěděl ze souhrnné rozhlasové informace 28. 11. 2018,“ uvedl dříve Jiří Černý. „Už zjara 2018 jsem byl vedením stanice Dvojka dotázán, jestli bych nebyl ochoten své pořady nadále dělat za poloviční honorář. To jsem odmítl. Tehdy mi byla ještě smlouva o externí spolupráci prodloužena v původní podobě do konce roku,“ zmínil na svém webu dříve Černý.

Zpráva o jeho odchodu vyvolala nicméně diskuse i na sociálních sítích. Za návrat Jiřího Černého do Českého rozhlasu a obnovení jeho pořadu vznikla vzápětí petice. K jeho odchodu z Českého rozhlasu se vyjádřil i europoslanec Jaromír Štětina. „Vyhodili Jiřího Černého. Ti, co dělali listopadový převrat, musí být přece potrestáni. Jednu normalizaci jsem zažil, rozeznám nástup té další,“ napsal Jaromír Štětina na svém Twitteru. 

Jiří Černý vystudoval žurnalistiku a češtinu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1961–1965 se živil jako kulturní redaktor týdeníku Mladý svět, pak jako publicista na volné noze. Poprvé do rozhlasu nastoupil před více než padesáti lety. „V prosinci 1964 jsem začal s Mirkou, se svou první ženou, dělat pořad, který se jmenoval Dvanáct na houpačce. Byla to vlastně jakási první československá hitparáda. Lidé psali, co chtějí z těch písniček slyšet. Těch dopisů přišlo bez 30 tisíc milion za tu dobu,“ vzpomínal pro Radiožurnál před dvěma lety hudební publicista Jiří Černý. 

Po srpnu 1968 připravil Jiří Černý první album Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka. S nástupem tuhé normalizace pak musel z Českého rozhlasu odejít, vrátit se mohl až po revoluci. Živil se jako publicista na volné noze a přispíval do hudebních časopisů. V revolučních dnech roku 1989 se účastnil aktivit kolem vzniku Občanského fóra a moderoval některé veřejné diskuze.

Čtěte také: Český rozhlas trefil do Černého

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články