Doba po Babišovi. Rozhodnou malé strany a síla volební účasti mladých
ECHOPRIME
Tyto volby nejsou o Andreji Babišovi. Jak se často píše. Jsou testem schopností opozice odstavit ho po dlouhých osmi letech od moci. Okolnosti a atmosféra by jí měly hrát do karet. Máme za sebou rok a tři čtvrtě pandemie čínského koronaviru s bezprecedentním zavírání společnosti, ekonomiky a omezováním svobody, jaké nezažily celé generace. Covid byl jako každá krize velkým testem schopnosti vlád, které zrovna zastihl u moci.
Ta česká v čele s Andrejem Babišem ho zvládla nejhůř z celé Evropy. To jsou fakta, nikoli komentář. Dají se snadno přečíst z žebříčku agentury Bloomberg The Covid Resilience Index, The Best and Worst Places to Be during Covid. Nejlepší a nejhorší místa, kde prožít pandemii. Srovnává se podle řady měřítek. Od počtu obětí přes uzavírky škol a obchodů po omezení mobility. Máme jeden z největších počtů obětí na počet obyvatel.
Školy jsme měli zavřené nejdéle z celé Evropy. Omezení mobility tady patřilo k největším. To vše osobně řízené Andrejem Babišem, který se často chlubil, jak zvládá ten mikromanagement. Výsledky mluví samy za sebe. Babiš, který svou politickou image vždy stavěl na obrazu manažerského chlapáka, se v mnoha chvílích během pandemie ukázal jako chaot naprosto neschopný systematického řízení.
Epidemie čínského viru se přelila do epidemie zdražování. Podstatná část vlivů je globálních, ale Babiš k inflaci sám notně přispěl obrovskými státními dluhy, které za poslední dva roky nahromadil. K tomu se čeká další prudké zdražování především energií, které přináší New Green Deal Evropské unie. Andrej Babiš ho bez toho, aby cokoli vyjednal, schválil hned na třech summitech Evropské unie. Přestože měl ve všech případech právo veta.