Úřady se zdráhaly uznat Downův syndrom za nemoc, zasáhla až ombudsmanka

Zásah ombudsmanky pomohl

Úřady se zdráhaly uznat Downův syndrom za nemoc, zasáhla až ombudsmankaNOVÉ
Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bezmála rok a půl trvalo českým úřadům, než matce tříletého chlapce s Downovým syndromem přiznaly nárok na příspěvek na péči a přidělily synovi průkaz ZTP. Stalo se tak až po zásahu ombudsmanky Anny Šabatové, na níž se poškozená obrátila po neúspěšném odvolání na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Žena nakonec dosáhla i odškodnění, když jí ministerstvo v řízení přiznalo 20 000 korun za průtahy ve vyřízení záležitosti. Informovala o tom kancelář ombudsmanky v tiskové zprávě.

Matka o příspěvek a průkaz zažádala dvakrát v roce 2016, ani jednou však neuspěla. Následně se odvolal k MPSV, ani to nicméně nebylo schopné za tři čtvrtě rok rozhodnout. Žena se tedy obrátil na českou ombudsmanku. Poté, co se Šabatová případu ujala, přišlo se na to, že zdravotní posudek chlapce uvázl u Posudkové komise ministerstva, bez nějž nelze rozhodnutí vydat. Komise stagnaci omlouvala vysokým vytížením.

MPSV brzy posudek poslalo dál a ministerstvo chlapci uznalo požadovaný příspěvek. O 3 měsíce později chlapci připsalo také nárok na průkaz ZTP. Vzhledem k velmi dlouhé době vyřízení matka na radu ombudsmanky požádala i o odškodné. Posouzení by se podle zákona mělo ze závažných důvodů protáhnout maximálně na 3 měsíce, celé řízení včetně odvolání nanejvýš na rok. V tomto případě vyřízení příspěvku trvalo 14 měsíců, v případě ZTP dokonce 17 měsíců.

„Stát lidem garantuje, že v jejich věci bude rozhodnuto v přiměřené lhůtě, a je na něm, jak dodržování lhůt zajistí. Jestliže řízení o dávkách nebo průkazu pro osoby se zdravotním postižením trvá téměř jeden a půl roku, jedná se již o nepřiměřenou délku řízení. V takovém případě je na místě žádat odškodnění,“ zkonstatovala ombudsmanka.

Čtěte také: Změna pohlaví bez sterilizace. Ombudsmanka vydala nová doporučení

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články