Horáček zůstává kvůli manipulacím se zakázkami ve vazbě

neuspěl se stížností

Horáček zůstává kvůli manipulacím se zakázkami ve vazběNOVÉ
Nemocnice Na Bulovce Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Mohylek

1
Domov
Sdílet:

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček, který spolu s dalšími deseti lidmi čelí obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami, zůstane ve vazbě. Jeho stížnost dnes zamítl pražský městský soud, potvrdila ČTK vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ve vazbě je vedle Horáčka další obviněná, bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, o její stížnosti by měl soud rozhodnout ve čtvrtek.

„Soud dnes rozhodoval o jedné osobě a rozhodl o dalším ponechání ve vazbě,“ řekla ČTK bez dalších podrobností Bradáčová. Mluvčí městského soudu Markéta Puci dnešní rozhodnutí soudu komentovat nechtěla, nejdříve podle ní musí být sděleno účastníkům řízení.

Horáčka a Vrbovskou poslal do vazby Obvodní soud pro Prahu 5 na konci června. U podnikatele podle soudu hrozilo, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky nebo pokračovat v trestné činnosti. V případě Vrbovské šlo o obavu z ovlivňování svědků. Zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.

Policie v Nemocnici na Františku, Nemocnici Na Bulovce a na dalších místech zasahovala koncem června. Vedle Horáčka a Vrbovské obvinila například bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku července.

Ústřední postavou kauzy je podle médií Horáček, který údajně ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích. Novák s náměstkyní Marií Nushiovou, která obviněna není, nechali údajně na pokyn Vrbovské Horáčka připravovat zadávací dokumentace zakázek na míru jím preferovaným firmám, citoval v minulosti iROZHLAS.cz ze soudních dokumentů. Ve spise se podle serveru také píše, že Vrbovská a Nushiová se spolu dělily o úplatky od Horáčka, třeba luxusní auta a mobily. Nushiová byla podle webu odvolána z funkce ekonomické náměstkyně asi v polovině července.

Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s případem prověřuje 38 firem, které jen za poslední dva roky uzavřely se státními nemocnicemi smlouvy v hodnotě až 350 milionů korun.

Čtěte také: Bakala začal mluvit s komisí k OKD. Převzal předvolání k výslechu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články