2 Komise k OKD

Bakala začal mluvit s komisí k OKD. Převzal předvolání k výslechu

NOVÉ

Témata: , ,

Miliardář Zdeněk Bakala si v pondělí vyzvedl předvolání k výslechu před sněmovní vyšetřovací komisi k OKD. Učinil tak poté, co skončila série výslechů, která trvala celý minulý týden. Před poslance se tak dostali například bývalí ministři Martin Pecina, Milan Urban či expremiér Bohuslav Sobotka. Zdeněk Bakala se tak k výslechu může dostat v srpnu nebo v září, kdy proběhnou náhradní termíny.

Finančník Zdeněk Bakala je brán jako klíčový svědek, který by mohl objasnit privatizaci černouhelné společnosti OKD. K výslechu se minulý týden nedostavil, protože si nevyzvedl předvolání ze své datové schránky. Komise navíc odeslala pozvánku na adresu českého bydliště, i když pobývá ve Švýcarsku. V pondělí si však předvolání vyzvedl.

„Pan Bakala si předvolání vyzvedl včera odpoledne. Ve lhůtě, která je na předvolání, se k celé věci vyjádří,“ řekl pro Echo24 mediální zástupce Zdeňka Bakaly Vladimír Bystrov. Podle předsedy komise Lukáše Černohorského je lhůta k vyjádření dva dny od převzetí.

Sněmovní vyšetřovací komise tak očekává, že se k výslechu Bakala dostaví. „Pokud si to pan Bakala převzal, tak jsem rád. Očekávám, že se k nám dostaví a předpokládám, že nám vysvětlí, jak to celé bylo z jeho pohledu,“ řekl pro Echo24 Lukáš Černohorský. Zdeněk Bakala bývá často kritizován za to, že údajně vyváděl peníze ze společnosti OKD.

Podle Černohorského je také možnost, že se komise přizpůsobí jeho požadavkům na termín výslechu. „Počkám si, co nám sdělí. Pokud nebude moct, z nějakých adekvátních důvodů, tak nemáme problém termín posunout jako u pana Teličky. Kvůli tomu, že je europoslanec, tak je vytížený a respektovali jsme jeho omluvu. Byl mu tak stanoven termín podle toho, jak mohl přijít. Podobné to může být u Zdeňka Bakaly,“ řekl Lukáš Černohorský.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Prodej OKD proběhl podle zákona, říká Sobotka. Přeprodej Bakalovi ho překvapil

Špidlu střídá Sobotka. Komise k OKD skládá „obrovské puzzle“

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.