Justice je teď nezávislá, ale kdo ví, jak by to bylo bez demonstrací, říká Rychetský

Benešová a justice

Justice je teď nezávislá, ale kdo ví, jak by to bylo bez demonstrací, říká RychetskýNOVÉ
Pavel Rychetský Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov

voš Echo24

Česká justice je podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského nezávislá a její nezávislost není ohrožena, otázkou však podle něj je, jak by to bylo bez demonstrací, které se každý týden proti ovlivňováni justice konají. Rychetský to uvedl v pořadu Interview ČT.

Rychetský v rozhovoru ocenil demonstranty, kteří manifestovali za nezávislost soudní moci. „Vím, že to přineslo pozitivní výsledek. Teď si nikdo z fleku nedovolí odvolat nejvyššího státního zástupce. Kdo ví, jak by bylo bez demonstrací jeho postavení vratší. Přitom by stačilo, kdyby jeho odvolání ministr navrhl a vláda odsouhlasila. To je chyba našeho ústavního systému,“ řekl Rychetský.

Ústavní soudce upozornil, že touha podřídit si justici určitě existuje. „Choutky tu jsou. To, co funguje, je zakrývat tyto choutky, nedávat je najevo. Ale různými způsoby si tu justici trochu podmanit. To je v některých státech výrazné, u nás jsem ale optimista a myslím, že bezprostřední nebezpečí nám nyní nehrozí,“ řekl. Upozornil rovněž na příklad Maďarska nebo Polska, kde vlády omezily nezávislost soudů.

Neobává se však, že by nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová nějakým způsobem zasahovala do kauzy Čapího hnízda, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš. „Nedovedu si představit ústavního činitele, který by za této situace přímo zasahoval do konkrétních kauz.“

Varuje však, že v případě selhání jednotlivce se může stát, že některý ze soudců rozhodne úmyslně ve prospěch premiéra. To by byl exces, ale dovedu si to představit. Ne za celou soudní soustavu, ale jednotlivé soudce. I soudci jsou jenom lidé se svými slabostmi.“

Demonstrace na Václavském náměstí

V Praze se v úterý v 18.30 uskuteční čtvrtá demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Organizátoři očekávají, že účast bude vyšší než v minulých týdnech, podle nich by na Václavské náměstí mohlo dorazit mezi 40 až 50 tisíc lidí. Demonstranti kromě odchodu Benešové žádají také přijetí takových opatření, aby byla zajištěna nezávislost justice. Premiér Andrej Babiš (ANO) a Benešová odmítají, že by nezávislost justice byla v ohrožení.

Čtěte také: Vládě navzdory. Stížnost ke zdanění restitucí podpořili tři senátoři z klubu ČSSD