Zeman žádá jména ruských špionů? Diskreditace BIS a velezrada, říká Czernin
ZEMAN A TAJNÉ SLUŽBY
Úkoly prezidenta Miloše Zemana pro Bezpečnostní informační službu (BIS), o kterých dnes informoval Český rozhlas-Radiožurnál, jsou podle oslovených politiků pokračováním jeho války proti kontrarozvědce. Opoziční představitelé varují, že Zemanovo okolí představuje bezpečnostní riziko. Zmiňují v té souvislosti mimo jiné prezidentova poradce Martina Nejedlého, který minulý týden odletěl na jednání do Moskvy. Úkoly projedná sněmovní komise i senátní bezpečnostní výbor. Místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin považuje prezidentův postup za „otevřeně nepřátelský krok vůči vlastní zemi a velezradu“.
Zeman podle Radiožurnálu požaduje jména ruských špionů v ČR. BIS má také doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Marek Benda (ODS) řekl, že pokud by byly úkoly formulované tak, jak uvedl Radiožurnál, byly by „za čarou“. „Pokud by byly pravdivé ty informace, které se objevily v éteru, pak je zcela evidentní, že se jedná o úkoly, které míří do živých věcí. A tam je to na to tu službu rozpustit, pokud by jakýkoliv ředitel odpověděl,“ uvedl Benda.
Podle Radiožurnálu dostal ředitel BIS Michal Koudelka zadání od prezidenta republiky letos na podzim. Zeman k tomu využil pravomoc, kdy může ze své funkce tajnou službu úkolovat s vědomím vlády. Kabinet už o tom podle rozhlasu byl informován. Premiér Andrej Babiš (ANO) tuto informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil. „To je otázka, na kterou já nemohu ze zákona odpovídat,“ dodal premiér. Ze stejného důvodu nechtěl ani komentovat prezidentův požadavek.
Komise pro kontrolu BIS záležitost projedná ve čtvrtek. „Mohu potvrdit, že jsme obdrželi materiál od BIS a projednáme ho,“ sdělil šéf komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Benda uvedl, že si ředitel BIS Michal Koudelka a případně i komise musí vyhodnotit, jaké odpovědi jsou v souladu s posláním a cíli BIS. „A také s tím, o čem má ústavní činitele informovat a co by případně hrozilo ohrožením služby a jejího fungování,“ dodal.
Předseda senátního výboru pro bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) na twitteru uvedl, že prezidentovy úkoly mohou ohrožovat bezpečnost státu. „Parlament má za úkol kontrolovat. Budeme o tom neprodleně jednat na senátním výboru pro bezpečnost,“ dodal.
Prezident uložil @biscz úkol ve vztahu k Rusku, jímž může být ohrožena bezpečnost státu. Parlament má za úkol kontrolovat: schází se Stálá komise pro kontrolu BIS Sněmovny. Budeme o tom neprodleně jednat na senátním výboru pro bezpečnost.
— Pavel Fischer (@PavelFischer) November 30, 2020
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se ke kauze vyjádřila s tím, že BIS na rizika z Ruska dlouhodobě upozorňuje. „Prezident sám a jeho blízké okolí, zejména poradce bez prověrky Nejedlý, jsou dlouhodobě služebníci Ruska a ruských zájmů v ČR,“ uvedla. Prezidentova „hra“ podle ní nemůže mít jiný dopad, než poškození ČR. „Prezidenta, který záměrně poškozuje zemi a občany, jimž má sloužit, lze hnát k odpovědnosti v podobě ústavní žaloby,“ dodala. Poslanec Jan Lipavský (Piráti) na twitteru uvedl, že by měl konat Senát.
Zeman žádá po BIS jména ruských špionů v Česku.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) November 30, 2020
Pane Zemane, úplně bude stačit, když se kolem sebe rozhlédnete a pak se dotknete prstem nosu.
K žádosti prezidenta Zemana o živé svazky BIS: měl by konat Senát.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) November 30, 2020
Senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin hodlá projednat postup prezidenta vůči BIS na nadcházející schůzi Výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost a na jednání Senátního klubu ODS a TOP 09. „Požadavek prezidenta jde daleko za rámec informací potřebných k případným nutným rozhodnutím prezidenta. Naopak, rozkrytí práce BIS by poškodilo její práci na léta dopředu a zničilo by důvěryhodnost České republiky mezi demokratickými zeměmi,“ říká Czernin a dodává: „Považuji to za otevřeně nepřátelský krok vůči vlastní zemi a velezradu.“
Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky by v normální zemi s normálním prezidentem byla spolupráce hlavy státu a BIS žádaná a nevzbuzovala otazníky. „V tomto případě je zde velké nebezpečí, že vyžádané informace o práci BIS dostanou do rukou lidé bez prověrky a protistrana,“ uvedl Jurečka na twitteru.
V normalní zemi s normálním prezidentem by spolupráce prezidenta a BIS byla žádaná a nevzbuzovala by otazníky.
— Marian Jurečka (@MJureka) November 30, 2020
V tomto případě je zde velké nebezpečí, že vyžádáné informace o práci BIS dostanou do rukou lidé bez prověrky a protistrana!
Podle šéfa STAN Víta Rakušana jsou Zemanovy úkoly dalším pokračováním jeho soukromé války proti BIS a Koudelkovi. „Tímto požadavkem ohrožuje živé operace BIS a ochranu důležitých zdrojů informací. Takový požadavek by byl nestandardní kdykoliv. V případě, kdy okolí prezidenta nemá bezpečnostní prověření, je to krok doslova ohrožující bezpečnostní zájmy naší země,“ uvedl.
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že je logické se ptát na konkrétní jména a akce ruských špionů, když jimi BIS „dlouhodobě straší“. „Tento úkol je v souladu s českými zákony a je na místě.“ Údiv podle něj spíš vyvolává, že někdo požadavek považuje za nehorázný. „BIS pracuje pro vládu a prezidenta, nikoli pro sebe. Řeči o tom, že BIS ohrozí, když se prezident dozví, co a proč dělá jeho podřízený, jsou hodně mimo zdravý rozum,“ dodal.
Na Nejedlého cestu do Ruska upozornily servery Respekt a Aktuálně.cz. Nejedlý jim řekl, že v Moskvě bude jednat s administrativou prezidenta Vladimira Putina o vztazích a vzájemných návštěvách. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ČTK napsal, že byl ubezpečen, že Nejedlý nebude řešit věci z vládní působnosti včetně mezivládních konzultací.