1 Univerzita proti prezidentovi

Univerzita Karlova podala na prezidenta správní žaloby kvůli nejmenování profesorů

, , AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Univerzita Karlova podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Na tiskové konferenci to uvedl rektor školy Tomáš Zima s tím, že prezident porušil pravidla pro jmenování profesorem a akademické svobody. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka nejde o nic překvapivého a prezident si stojí za svým rozhodnutím.

„Podle našeho názoru pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta,“ řekl Zima. „V tuto chvíli se jedná o porušení pravidel a akademických svobod na Univerzitě Karlově, ale v budoucnu se to může týkat každého z vás,“ poznamenal rektor.

Podle prorektora univerzity Aleše Gerlocha není úkolem prezidenta republiky či ministra školství, aby přezkoumával podmínky pro jmenování profesorem. „To je věcí vysoké školy, která k tomu má příslušné orgány,“ uvedl Aleš Gerloch. „Argumenty, které jsou v těch správních žalobách, jsou v zásadě obdobné v obou případech. Vycházejí z rozsudku městského soudu, který již dříve zrušil předchozí postup prezidenta republiky a vyslovil závazný právní názor, ze kterého musí prezident republiky vycházet,“ uvedl prorektor pro akademické kvalifikace Aleš Gerloch.

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček řekl pro Českou televizi, že nešlo o překvapivý krok. „Pan prezident samozřejmě na svém rozhodnutí trvá,“ uvedl Ovčáček.

Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.


Čtěte dále: Trumpův zdravotní stav je velmi dobrý. Měl by ale zhubnout nějaké to kilo a cvičit

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.