1 Ceny bydlení

Ceny bydlení zase poskočily. Metr novostavby v Praze už za více než 105 tisíc

Nové

Témata: ,

Raketový růst cen bytů sice o něco zpomalil, ale to nic nemění na faktu, že je vlastní bydlení pro velkou část lidí v hlavním městě nedostupné. Metr čtvereční v novostavbě v širším centru Prahy nyní stojí přes 105 tisíc korun. Ještě nedávno developeři hlásili průměrnou prodejní cenu za metr čtvereční okolo 100 tisíc korun. V prvním čtvrtletí roku zdražilo i nájemní bydlení. Za šanci na levnější bydlení označuje opoziční ODS senátní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Deník Echo24 v březnu informoval, že nové volné byty se nabízejí za cenu průměrně okolo sedmi miliónů korun a zhruba sto tisíc stojí metr čtvereční. Po dvou měsících se cena novostavby v širším centru Prahy točí nad 105 tisíci za metr čtvereční.

„Nabídka pražských bytů je při stoupajících cenách nedostačující. Trvá oblíbenost malometrážních bytů, zejména kvůli poptávce ze strany singles a investorů. V širším centru Prahy novostavby dosahují průměrné ceny přes 105 000 Kč/m2,“ uvedl ředitel odborů Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček.

Zajímavé bude nyní sledovat, zda rozhodnutí České národní banky (ČNB), která v únoru zvýšila úrokové sazby, zdraží hypotéky. Experti a zástupci bank se na tom zatím neshodují. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla rozhodnutím ČNB o 0,25 procentního bodu na dvě procenta.

Zdražilo zejména bydlení

O zpomalování růstu cen informovala deník Echo24 v tiskové zprávě Hypoteční banka. V prvním letošním čtvrtletí ceny mezikvartálně vzrostly nejméně od roku 2015. V Moravskoslezském kraji ceny stagnovaly a v Ústeckém kraji se mírně snížily. Zpomalení se naopak neprojevilo v Jihočeském, Olomouckém kraji a v Praze.

Zdražilo i nájemní bydlení. Český statistický úřad (ČSÚ) v pondělí informoval, že spotřebitelské ceny v dubnu sice zpomalily růst na 2,8 procenta, na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v dubnu největší vliv právě ceny bydlení. Ceny nájemného z bytu se zvýšily o 3,3 procenta, vodného a stočného shodně o 2,6 procenta, elektřiny o 11,9 procenta a zemního plynu o 3,6 procenta.

Senát schválil návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí

Za šanci na levnější bydlení považuje opoziční ODS návrh, aby se zrušila daň z nabytí nemovitostí. Senát návrh vložil začátkem května do poslanecké novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí, která má osvobodit od daně první prodej bytů v rodinných domech.

S pozměňovacím návrhem na zrušení daně přišel senátní hospodářský výbor. Předlohu tak nyní dostane opět Sněmovna, která o senátním návrhu na zrušení daně rozhodne. Na dani z nabytí vybral stát jen loni 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy.

Dále čtěte: Poptávka prudce roste. Praha už je v bydlení dražší než Berlín či Vídeň

Recept na bytovou krizi? Ve hře je i progresivní zdanění nemovitostí

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.