Příští předseda Senátu by měl jet na Tchaj-wan, říká Kuberův zástupce
Úmrtí předsedy Senátu
Záměr Jaroslava Kubery (ODS), aby předseda českého Senátu jel na Tchaj-wan, nemusí být kvůli Kuberově smrti u ledu. Jet by tam totiž měl i příští předseda Senátu, až bude zvolen. Myslí si to první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN), který Kuberu ve funkci dočasně zastupuje.
„Pana Kuberu jsem v záměru jet na Tchaj-wan podporoval. Můj názor je jasný, je potřeba tam jet,“ řekl Růžička deníku Echo24. „Měl by tam ale jet nikoliv zastupující místopředseda, ale řádný předseda. Při symbolickém i ekonomickém významu cesty není správné, aby ji vedl někdo, kdo jenom zastupuje,“ dodal Růžička.
Jaroslav Kubera plánoval cestu na Tchaj-wan v únoru, měl být v čele podnikatelské mise. Jeho plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Miloše Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku k Pekingu. Naopak část opozice jeho záměr podporovala. „Chtěl bych ocenit jeho postoj vůči Tchaj-wanu, kdy se nebál jít ‚proti proudu‘,“ uvedl ke Kuberově smrti například předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš.
Oproti tomu prezident Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství. Předseda Senátu ale odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská.
Senát po Kuberově smrti dočasně vede Jiří Růžička a kdo bude v jeho čele, se politici z důvodu piety rozhodli zatím neřešit. Jednání o Kuberově nástupci v čele Senátu jsou nyní odložena až po ukončení všech pietních akcí.
Kubera, který zemřel náhle v pondělí ve věku 72 let, patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Političtí pamětníci i souputníci oceňovali jeho humor, přímost a laskavost. Byl znám také svými provokativními či kontroverzními výroky. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic. Senátorem byl dvě desetiletí. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, v závěru roku 2018 jako předseda.