Putin je zřejmě zapleten v otravách a vraždách, míní Trump

nařčení prezidenta

Putin je zřejmě zapleten v otravách a vraždách, míní TrumpNOVÉ
Prezident USA Donald Trump se svým ruským protějšek Vladimirem Putinem na červencovém summitu v Helsinkách Foto:

Foto: Kremlin.ru

Svět

pk Echo24

Ruský prezident Vladimir Putin má pravděpodobně podíl na vraždách a otravách, řekl v neděli v pořadu televize CBS jeho americký protějšek Donald Trump. Případy otrav otřásly v poslední době zejména Velkou Británií, v březnu tam byli otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije.

„Pravděpodobně ano,“ odpověděl americký prezident na otázku moderátorky, zda má Putin na otravách podíl. „Nejde ale o případy v naší zemi,“ dodal prezident s tím, že by se tyto věci dít neměly.

Sergej Skripal byl společně s dcerou Julijí otráven nervovým plynem novičok v letos v březnu v britském Salisbury. Britové z útoku viní ruské tajné služby, vláda však jakýkoliv podíl na událostech odmítá. O možném zapojení Putina mluví i představitelé Velké Británie. Premiérka Theresa Mayová již dříve oznámila, že za otravou Skripala a jeho dcery Julije stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU a že útok schválili nejvyšší ruští představitelé.

Z otravy Skripalových úřady podezřívají dvojici Rusů, známé pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Na oba byl už dříve vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a pokus o vraždu jeho dcery Julije. Také muže podezírá ze zabití Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci. V říjnu přibyl třetí podezřelý.

Trump se v pořadu zmínil i o svých osobních vztazích s ruským prezidentem. „Myslím, že jsem k němu osobně velmi tvrdý. Jednal jsem s ním, byli jsme jen sami dva,“ řekl Trump o svém vztahu s Putinem. „Bylo to velmi vyostřené setkání, ale zároveň velmi dobré,“ komentoval dále Trump vztahy s Putinem s odkazem na červencový summit obou státníků v Helsinkách.

Věnoval se také problému vměšování do amerických voleb. Pokud jde o prezidentské volby v roce 2016, je Trump přesvědčen, že se do nich Rusko vměšovalo. Myslí si ale, že Moskva nebyla sama a že hlasování se snažila ovlivnit i Čína.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Navalnyj na svobodě. Ruský opozičník byl propuštěn z moskevského vězení

Trumpová se cítí jako jeden z nejvíce šikanovaných lidí na světě. Nevěří lidem kolem manžela