„Pro Američany je to stejná volba jako váš rok 1948“

ECHOPRIME

„Pro Američany je to stejná volba jako váš rok 1948“
Donald Trump a Joe Biden. Střetnou se ještě tváří v tvář v předvolební debatě? Foto: Foto: Profimedia.cz
9
Týdeník
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Rok 2020 vejde ve Spojených státech do dějin jako jeden nejturbulentnějších. Začal impeachmentem prezidenta, pak přišla pandemie koronaviru a s tím spojený pád ekonomiky, vypukly rasové nepokoje a umřela liberály zbožňovaná soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Přitom vrchol roku Spojené státy teprve čeká, prezidentské volby proběhnou ani ne za měsíc. Pozvání k diskusi o nich přijali Američané napříč politickým spektrem.

Demokraty reprezentuje Julia Bryanová, celosvětová předsedkyně Democrats Abroad, středové pozice zastává Daniel Fried, dlouholetý diplomat, který sloužil v administrativách Billa Clintona a George Bushe mladšího, nyní je v think-tanku Atlantic Council, konzervativnější Ameriku hájí Peter Rough z think-tanku Hudson Institute. Pohled zpoza Atlantiku poskytuje europoslanec za ODS Alexandr Vondra. Salon Týdeníku Echo se konal na dálku v pátek navečer, po zprávě, že Donald Trump má koronavirus, ale před informací, že byl převezen do nemocnice.

Paní Bryanová, vy sídlíte v Praze. Jako to vnímáte jako Američanka v Česku?

Bryanová: Nemyslíte, že toto je pro nás ve Spojených státech náš okamžik z roku 1948? Když mluvím s Američany v Praze a v České republice o jejich volebních rozhodnutích, tak to není jen o rozhodování mezi Trumpem a Bidenem, ale mezi demokracií a autoritářskou vládou. Stejně jako v Praze v roce 1948 se rozhodujeme mezi formami vlády. Myslím, že to není o dvou lídrech a jak budou působit ve světě. Je to také o tom, kam kráčíme jako země.

Rough: To rámování autoritářství versus demokracie mě trochu znepokojuje. Protože pokud Trump vyhraje a vy opravdu věříte, že volíte autoritáře, který strhne základy naší demokracie nebo struktury naší vlády a republiky, jak potom můžete akceptovat výsledek? Měli byste být připraveni akceptovat, že pokud Trump vyhraje, tak je prezidentem.

Fried: Petere, celý život jsem křičel na levičáky, kteří používali výrazy jako fašista, aby popsali Nixona, Reagana nebo Bushe mladšího. Nesnášel jsem to. Ale nebyl to Joe Biden, kdo řekl, že nebude akceptovat výsledky voleb, pokud prohraje, byl to Trump. Nebyl to Biden, kdo řekl extremistům, aby byli připraveni, byl to Trump. Poprvé jsem o americké politice začal uvažovat jako diplomat v zahraničí, kde prezident řekl ty věci, co řekl Trump. Kdybych řídil ambasádu v cizí zemi a čelil této situaci, aktualizoval bych ambasádní bezpečnostní a evakuační plány pro případ násilí. (Naštvaně:) Víte, jak se kvůli tomu cítím? Byl jsem čtyřicet let diplomatem a nyní musím použít tyto dovednosti ve vlastní zemi. To jde na vrub Trumpa.

Vondra: Trumpa korigovali republikáni v Kongresu a dopadlo to dobře. Já bych rád věděl, jestli Joea Bidena bude korigovat Ocasiová-Cortezová a takoví lidé, které potřebuje pro svou většinu. Pokud ano, tak se opravdu bojím, protože to je jiný svět. Připomínají mi evropský komunismus, který jste naštěstí nezažili. Takže bych byl opatrný ohledně zápasu demokracie s potenciální budoucí diktaturou. Jste si jisti, že pokud Joe Biden vyhraje, tak Ocasiová-Cortezová nebude ovlivňovat americkou politiku? To Ameriku neposílí, ale oslabí.

Celý Salon si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.

Foto: Týdeník Echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články