Test nealkoholických piv. V 18 z 20 testovaných byl kontroverzní herbicid Roundup
KARCINOGENNÍ HERBICID?
Nový výzkum dvaceti vzorků německých nealkoholických piv ukázal, že se v drtivé většině z nich stále vyskytuje herbicid Roundup, který Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označila za karcinogenní. Výzkum provedla německá státní spotřebitelská organizace Stiftung Warentest, informuje týdeník Stern.
Nealkoholické pivo nabývá dlouhodobě na oblibě a pivovary mu tak čím dál tím častěji věnují pozornost. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest vybrala dvacet vzorků nealkoholických piv, kromě dvou organických piv se v každém z dalších vzorků nalezlo určité množství kontroverzního herbicidu Roundup, který obsahuje glyfosát, o jehož možných karcinogenních účincích se vedou spory.
Zatímco Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označila v roce 2015 glyfosát za pro lidi pravděpodobně karcinogenní látku, Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.
O prodloužení licence k užívání této aktivní složky herbicidu hlasovali zástupci všech členských států EU v minulém roce. Pro prodloužení hlasovalo 18 zemí EU, devět států bylo proti a jeden se zdržel. Nakonec tak došlo k prodloužení licence na dalších pět let. Europoslanci zároveň o měsíc dříve schválili nezávaznou rezoluci, která požaduje úplný zákaz používání látky do konce roku 2022.
Monsanto je největším světovým producentem osiv a herbicid Roundup uvedl poprvé na trh už v roce 1974.
Muž se soudí s výrobcem Roundupu, viní je ze své rakoviny
Kontroverze kolem glyfosátu se zdaleka netýká jenom piva. Bývalý správce pozemků jedné ze škol v severní Kalifornii Dewayne Johnson se v současnosti soudí s firmou Monsanto, která podle jeho právníka roky bojuje proti nehodícím se vědeckým výzkumům a snaží se utajit, že její výrobek způsobuje rakovinu. O případu informoval britský The Guardian.
Dewayne Johnson je přesvědčený, že za jeho rakovinu, kterou lékaři objevili před čtyřmi lety a která mu dává už možná jen několik měsíců života, může glyfosát obsažený v produktu firmy Monsato. „Nikdy bych ten produkt nestříkal po školních pozemcích, kdybych věděl, že může někomu ublížit. Je to neetické,“ řekl Dewayne Johnson u soudu.
Firma si však stojí za tím, že se výzkumy označující látku za karcinogen mýlí. „Soucítíme s kýmkoliv, kdo trpí rakovinou, ale vědecké důkazy jasně prokázaly, že glyfosát není to, co ji způsobuje,“ napsala firma v prohlášení pro The Guardian a ohradila se studiemi, které naopak poukazují, že je herbicid Roundup bezpečný.