Saský ministr vnitra kritizuje Dublin IV. Má obavy z další vlny přistěhovalců

Saský ministr vnitra kritizuje Dublin IV. Má obavy z další vlny přistěhovalcůNOVÉ
Německý ministr vnitra Roland Wöller Foto:

Foto: CDU/CSU

Svět

"Azylová reforma může ohrozit mír v Evropě"

Navrhovaná reforma azylového systému Evropské unie může způsobit další přistěhovaleckou vlnu a ohrozit společenský smír v Německu. Varoval před tím v rozhovoru s agenturou DPA saský ministr vnitra Roland Wöller. Podle něj by uvažovaná změna azylových pravidel byla pro Německo nespravedlivá. Počítá totiž s tím, že by nově příchozí uprchlík nemusel nutně podávat žádost o azyl v zemi, kde překročil hranice EU, ale mohl by tak učinit i tam, kde žijí jeho příbuzní.

Návrh reformy tak zvaného dublinského systému, který upravuje azylová řízení v EU, představil loni v listopadu v Evropském parlamentu tamní výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. EP na jeho základě nyní vyjednává s členskými zeměmi.

Wöller má za to, že reforma by v této podobě byla pro Německo velmi nevýhodná a mohla by vyvolat další příliv uprchlíků, který by byl pro občany „další obrovskou zatěžkávací zkouškou“. Na vrcholu takzvané migrační krize v roce 2015 do Německa přišlo 890 000 žadatelů o azyl, o rok později dalších 280 000.

Pokud by v Německu nově mohli žádat po právu o azyl i příbuzní migrantů, kteří už v zemi žijí, postavilo by to podle saského ministra německé obce před další velký problém a mohlo by to ohrozit společenský smír. Dá se totiž očekávat, že takové pravidlo by razantně zvýšilo počty nově příchozích žadatelů o azyl a mohlo způsobit druhou přistěhovaleckou vlnu.

„Nemůžeme žádat po německých občanech, ani po uprchlících a žadatelích o azyl, kteří u nás řádně získali ochranu a pomoc, aby čelili druhé přistěhovalecké vlně stejné jako v letech 2015 a 2016,“ řekl Wöller.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Krize u německých soudů. Řeší statisíce žalob zamítnutých žadatelů o azyl

V Německu CDU/CSU a SPD chtějí změny v uprchlické nebo rodinné politice

Související články