1 "Azylová reforma může ohrozit mír v Evropě"

Saský ministr vnitra kritizuje Dublin IV. Má obavy z další vlny přistěhovalců

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Navrhovaná reforma azylového systému Evropské unie může způsobit další přistěhovaleckou vlnu a ohrozit společenský smír v Německu. Varoval před tím v rozhovoru s agenturou DPA saský ministr vnitra Roland Wöller. Podle něj by uvažovaná změna azylových pravidel byla pro Německo nespravedlivá. Počítá totiž s tím, že by nově příchozí uprchlík nemusel nutně podávat žádost o azyl v zemi, kde překročil hranice EU, ale mohl by tak učinit i tam, kde žijí jeho příbuzní.

Návrh reformy tak zvaného dublinského systému, který upravuje azylová řízení v EU, představil loni v listopadu v Evropském parlamentu tamní výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. EP na jeho základě nyní vyjednává s členskými zeměmi.

Wöller má za to, že reforma by v této podobě byla pro Německo velmi nevýhodná a mohla by vyvolat další příliv uprchlíků, který by byl pro občany „další obrovskou zatěžkávací zkouškou“. Na vrcholu takzvané migrační krize v roce 2015 do Německa přišlo 890 000 žadatelů o azyl, o rok později dalších 280 000.

Pokud by v Německu nově mohli žádat po právu o azyl i příbuzní migrantů, kteří už v zemi žijí, postavilo by to podle saského ministra německé obce před další velký problém a mohlo by to ohrozit společenský smír. Dá se totiž očekávat, že takové pravidlo by razantně zvýšilo počty nově příchozích žadatelů o azyl a mohlo způsobit druhou přistěhovaleckou vlnu.

„Nemůžeme žádat po německých občanech, ani po uprchlících a žadatelích o azyl, kteří u nás řádně získali ochranu a pomoc, aby čelili druhé přistěhovalecké vlně stejné jako v letech 2015 a 2016,“ řekl Wöller.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Krize u německých soudů. Řeší statisíce žalob zamítnutých žadatelů o azyl

V Německu CDU/CSU a SPD chtějí změny v uprchlické nebo rodinné politice


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.