Válková kvůli článku s Urválkem kandidaturu nestáhne. Ke kauze promluví Zeman

kandiduje na ombudsmanku

Válková kvůli článku s Urválkem kandidaturu nestáhne. Ke kauze promluví ZemanNOVÉ 1
Domov

Echo24

Bývalá ministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) by se byla ochotna vzdát kandidatury na veřejnou ochránkyni práv, pokud by části veřejnosti vadilo její členství v KSČ před rokem 1989. Kvůli článkům z minulosti, v nichž podle serveru Info.cz hájila zákony namířené proti disidentům, o tom neuvažuje, řekla Válková. Informace webu označila za lživé. Válková se chce sejít s prezidentem Milošem Zemanem, který ji na ombudsmanku navrhl Sněmovně, a prodiskutovat s ním situaci.

Chce prezidentovi ukázat i své články z doby před rokem 1989, aby sám posoudil, zda jsou odborné, nebo politické. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz ČTK, kdy se schůzka uskuteční, uvedl, že se k věci do neděle nebude vyjadřovat. Zeman v neděli vystoupí v živě vysílaném rozhovoru na serveru Blesk.cz. Válková řekla, že s hlavou státu bude věc řešit možná po telefonu, možná osobně.

Válková uvedla, že na členství v KSČ není pyšná. „Pokud by to mělo snižovat hodnotu, důstojnost, to že jsem byla v KSČ, byť jsem tam nebyla jako funkcionářka, tak si myslím, že ta instituce si to nezaslouží a musí tam být někdo, kdo je čistý jako padlý sníh a dělá agendu také dlouhodobě,“ řekla.

„Uvažuju o tom, že se jí (nominace) klidně vzdám, když pan prezident si bude myslet, že by to měla být funkce, kterou by měl zastávat někdo, kdo má lepší morální profil z hlediska dřívějšího členství v KSČ. Já si osobně myslím, že část veřejnosti má v tomto ohledu tak silný hlas, že ho budu respektovat. Nebudu ta, která bude dotčená jakýmkoli způsobem,“ poznamenala Válková. „Musíme dopřát sluchu i těm, kteří si myslí, že by to měl dělat někdo morálně bezúhonnější. Ale zatím mi to nikdo neříkal a v zákoně to není,“ dodala.

Server Info.cz ve čtvrtek zveřejnil texty, v nichž Válková popisuje nutnost resocializace pachatelů trestných činů. U jednoho z článků je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou. Válková ve čtvrtek uvedla, že se proti textu bude bránit soudní cestou. Tvrzení webu, že se podílela na šikaně disidentů, označila za absolutní a urážlivou lež.

Své výzkumy z té doby považuje za odborné, nikoli politické. Kvůli nim by se o funkci ucházet nepřestala, řekla. Prezidentovi chce ukázat danou odbornou publikaci. Chce, aby stejně jako všichni její kolegové a kolegyně, kteří ji znají, věřil, že se zabývala výzkumem, nikoli politickou šikanou disidentů, uvedla.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek či poslanec Václav Votava, kteří jsou členy koaliční ČSSD, vyloučili podporu Válkové při volbě ombudsmanky ve Sněmovně. Oba považují její reakci na kauzu jejích článků z minulého režimu za nedostatečnou. Naopak poslanec hnutí ANO Milan Feranec na dotaz ČTK uvedl, že Válkovou podpoří, protože zná její schopnosti a výsledky práce. Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že Válková by měla skončit jako zmocněnkyně a neusilovat o post ombudsmanky. Pokud tak neučiní, měla by záležitost podle Adamové probrat Poslanecká sněmovna.

Současné ombudsmance Anně Šabatové končí šestileté funkční období v únoru. Veřejného ochránce vybírá podle zákona Sněmovna z kandidátů, které navrhne prezident a Senát. Horní komora Parlamentu nominovala vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.


Čtěte dále: Válková spolupracovala s rudým prokurátorem Urválkem. Netušila jsem, kdo to je, hájí se

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.