Václav Klaus se zase pustil do ODS a děsí ho lidé s rouškami

KRITIKA OTCE ZAKLADATELE

Václav Klaus se zase pustil do ODS a děsí ho lidé s rouškami
Václav Klaus Foto: Jan Zatorsky
Domov

edi Echo24

Bývalý prezident Václav Klaus soudí, že nynější Občanská demokratická strana už nemá nic společného se stranou, kterou v roce 1991 založil a až do roku 2002 ji vedl. Uvedl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Odklon od původních myšlenek nastal podle Klause už v éře Mirka Topolánka, který ho v čele strany vystřídal. Klaus byl přitom od roku 2002 až do roku 2008 čestným předsedou strany.

V rozhovoru je Václav Klaus k nynější ODS velmi kritický. “Myslím, že dnešní ODS nemá s původní ODS vůbec nic společného,“ uvedl zakladatel Občanské demokratické strany.

“Ten posun nastával v éře Mirka Topolánka a definitivně byl dokončen v éře pana Fialy, který s ODS opravdu nikdy nic společného neměl. Jestli mají pravdu různé chýry, že se stal dříve předsedou než členem ODS, tak to je signál všeho. ODS je dnes do značné míry stranou, která by v 90. letech stála jednoznačně na druhé straně barikády proti mně,” soudí Klaus.

Klaus se v rozhovoru věnuje i nynějšímu místopředsedovi ODS Alexandru Vondrovi, který podle něj prošel zajímavým vývojem a již na počátku 90. let pochopil, že nemůže být pouhým “havlistou”.

“Musím říct, že při celé řadě debat v Občanském fóru, kdy jsem mohl vyletět z kůže z toho, co říkal Václav Havel, pak přišel Saša Vondra a říkal: To tak neber, my to pak uděláme jinak. Tahle tónina mezi námi, myslím, byla vždycky,” řekl Klaus, který ocenil, že Vondra dobře využil svého působení na místě velvyslance USA.

Někdejší prezident se v rozhovoru dotkl i dalších aspektů české politické scény. Existenci Milionu chvilek pro demokracii si nepřeje a považuje ji za totálně absolutně negativní, nešťastnou. “Jakýkoli další soud nad to je pro mě zbytečný,” uvedl Klaus.

Hnutí Trikolóra, které vede Václav Klaus mladší, nechce exprezident příliš komentovat, ale fandí mu. “Myslím, že se snaží, ale jestli to snažení bude korunováno úspěchem, nedovedu říct. Nicméně naše země by stranu mého syna potřebovala jako sůl, a proto bych mu velmi přál, aby se do parlamentu dostala,” uvedl Klaus.

Václav Klaus v rozhovoru mluví i o koronaviru a atmosféře, která kolem pandemie panuje. Poukazuje na to, že již v únoru říkal, že se z viru nemáme zbláznit, ani jej bagatelizovat. "Dnes bych více kladl důraz na první část, čili nezblázněme se z toho. Ukazuje se, že tento virus je jedním ze známých, standardních virů, není to nic úplně nového. Není pravda, že na to lidský druh nemá žádnou imunitu, to bychom už všichni pomřeli. Proto se domnívám, že zásahy, které se kolem toho staly, byly naprosto přestřelené. Jsem zděšen, když vidím, jak někteří lidé běhají s rouškou po Praze, a nechápu to," míní Klaus.