Experti neprokázali, že látka použitá na Skripalovi je z Ruska

Útok na agenta

Experti neprokázali, že látka použitá na Skripalovi je z RuskaAktualizováno 1
Svět
Sdílet:

Britští experti určili, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti ruskému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi byl novičok, ale nebyli s to prokázat, že byla vyrobena v Rusku. Podle agentury Reuters to v úterý řekl šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead. Ruský prezident Vladimir Putin později při návštěvě Turecka řekl, že Moskva chce pečlivé vyšetření případu a chce být při tom.

„Byli jsme schopni ji (otravnou látku) určit jako novičok, určili jsme, že se jednalo o armádní nervově paralytickou látku,“ řekl šéf speciální laboratoře v anglickém Porton Downu televizní stanici Sky News. Odkud látka pocházela, ale laboratoř nezjistila.

„Neurčili jsme přesný zdroj, nicméně jsme poskytli vědecké informace vládě, která pak využila řady zdrojů k sestavení závěrů“, o nichž se hovoří, poznamenal Aitkenhead. Zároveň potvrdil, že dotyčná látka vyžaduje „ke své výrobě mimořádně složité metody, tedy něco, co je v možnostech hráče, za nímž je stát“.

Putin dnes večer po jednáních v Ankaře s tureckým prezidentem v reakci na Aitkenheadovo sdělení vyjádřil „překvapení nad rychlostí, s níž byla po Skripalově otravě zahájena protiruská kampaň“. Zároveň vyslovil naději, že středeční jednání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (svolané na žádost Ruska) se bude touto záležitostí zabývat co nejpodrobněji. „Doufám, že to umožní udělat za tím tečku,“ dodal.

Experti střediska v Porton Downu podle Aitkenheada pokračují v práci, „abychom pomohli získat další informace, které by nám umožnily dostat se blíž (ke zdroji), ale zatím se nám to nepodařilo“.

Nejmenovaný mluvčí britské vlády podle Reuters poznamenal, že jde jen o „část zpravodajského obrázku“. „Jak vysvětlila premiérka (Theresa Mayová)… ten zahrnuje naši znalost toho, že Rusko v posledním desetiletí zkoumalo možnosti doručování nervově paralytických látek pravděpodobně k vraždám a že v rámci tohoto programu vyrobilo a skladuje malá množství novičoku.“ Zahrnuje i „ruské záznamy páchání státem podporovaných vražd a naše zjištění, že Rusko považuje své bývalé zpravodajské pracovníky za cíle“, citoval Reuters svůj zdroj.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března napadeni látkou, kterou britští představitelé následně označili za nervově paralytickou látku novičok vyvinutou Ruskem, respektive Sovětským svazem. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Moskva důrazně popírá. Kvůli aféře si západní země, včetně Česka, na jedné straně a Rusko na straně druhé vypověděly desítky diplomatů.

Čtěte také: Tajné služby si zaslouží tajné úkolování

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články