Tajné služby si zaslouží tajné úkolování

Tajné služby si zaslouží tajné úkolování
Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Úhel pohledu

otevřený dopis prezidentovi

Pavel Kohout

Vážený pane prezidente Miloši,

bylo příjemné neuslyšet v Týdnu s prezidentem „blbečky“ či „chudáčky“ či „šrapnely“ proti veřejnoprávní televizi. Nepovedl se Ti jen bonmot určený Tvému protějšku – „Nevěřte médiím s výjimkou vašeho mediálního koncernu!“ Jeho televize na rozdíl od ČT nehraje ligu, ale divizi, nad níž se v tom pořadu vznášíš jako kdysi veterán Maradona nad komickým klubem New York Cosmos.

Už názor na první téma večera sdílím. Po odhalení skandální nepravdy o Saddamových tajných zbraních musí mít politici jistotu, že obvinění, jaké bylo vzneseno v kauze nervového jedu, je nezvratně doloženo. Jen myslím, že tajné služby jako BIS si zaslouží tajné úkolování, a oznámit se má až výsledek, aby to nešlo vykládat nedůvěrou k britským vyšetřovatelům.

Historická úroveň jejich činnosti mluví pro ně – je tu i nesporná vražda jiného rozvědčíka plutoniem – a vypovídání ruských diplomatů prokázalo, že ve věci zvěrstev postihujících i jiné lidi se spojil demokratický svět. Na studenou válku 2 to ostatně nevypadá, když Rusko deklarovalo Británii, že se chce vyšetřování zúčastnit.

Zaskočilo mě, že jsi do tria jediných charismatických politiků u nás vřadil pána, jenž se už v jiné partaji představil jako hochštapler a teď vtrhl do české politiky znovu na křídlech svůdných nenávistí. Charisma má dvě protichůdné podoby, což demonstroval Adolf Hitler s filosofií blízkou té, jakou momentálně zastává Tvůj charismatik a jeho družina. Divím se Ti a nesouhlasím. Ten pohledný, vtipný a chytrý prodavač zájezdů a iluzí je přece všeho schopný přímý nepřítel demokracie.

Zato kometa zvaná Piráti přitahuje i mě. Netajím podiv, že jsem ještě nikoho z nich neslyšel blábolit, jak to předvedl „muž přes kultůru“ ze strany výše zmíněného. Tím víc sílí má obava, zda mladá strana skočí rozhodující laťku, na níž ztroskotali Zelení – kde je jim konec? Aby se spolek bouřliváků stal státotvorným, musí se o to utkat sám se sebou a prosadit jasný proevropský program. V té fázi končívá společný tah lanem a zafungují lidské vlastnosti jako samolibost, sobectví, závist… Držme jim palce, naši vnuci už by měli dodat reprezentaci, na niž země česká čeká marně jako na hochy z Blaníku.

Migrace! Dosud se tu nabízela jako chilipaprika do volebních gulášů, teď věřím, že začíná být blížícím se nebezpečím. Ač nevolič stran Ano i socdem si od nich přeji brzy vládu, která by byla jedním z rozhodných strážců Unie. To znamená dokonalou ochranu jejích hranic a variantu Marshallova plánu pro Afriku. Módní multikultura se předvedla jako potrat, Evropa má právo si své občany vybírat a chtít po nich, aby přijali její hodnoty.

No a naše národní hymna? Dopadla už hůř, když ji výtvarník David Černý nazval „jednou z metafor národní povahy, kterou by filmově vystihl statický záběr na prdel.“ Skvělý muzikant pan Bok ji naopak oslavil – a my budeme naši milou písničku dále zpívat i poslouchat tak, jak se do nás navždy uložila v dětství!

PS
KSČM se propadla až na práh klinické smrti, což její vedení před členstvem mazaně zakrývá tím, že halasí jako vládní strana. Sociální demokracie může konečně zneškodnit kobru, která ji kdysi spolkla jako králíka a touží po tom zas. Pokud jí sjezd ČSSD pro své vládnutí odhlasuje resuscitaci, spáchá na své ctihodné straně morální harakiri, jaké nemívá daleko k fyzickému…

PPS
V MfD jsi 22.3. odsoudil známého novináře za to, že „rozděluje lidi na občany a obyvatele a zasluhuje opovržení; měl by si uvědomit, že rodák z Rostova na Donu by neměl příliš zasahovat do českých politických struktur.“ Jednak mi jeho příměr o aktivních a pasivních rodácích přijde trefný, jednak dostal ten ´cizák´ Cenu Ferdinanda Peroutky i Karla Havlíčka Borovského, a hlavně: Tvůj odsudek, Miloši, silně připomíná Švejkův – To je syn toho probodenýho, to bude taky pěknej lump!

PPPS
Po Tvé první volbě hrozilo, že hradní prostředí vytvoří pro vaši dceru Kateřinu kult První Slečny. Cítím to i jako zásluhu Tvé paní Ivany, že jste zvolili její studium v zahraničí. Vážím si vás jako rodičů, kteří pohledné mladé ženě nezkazili život.

Související články