Stal ses generálem, ale našel sis divné důstojníky

Stal ses generálem, ale našel sis divné důstojníky
Úhel pohledu

otevřený dopis prezidentovi

Pavel Kohout

Vážený pane prezidente Miloši,

Týden s prezidentem režíroval Tvůj konferenciér tak, jako by – slovy básníka – „byl v Čechách bílý den a plno růží kolem“. (On ostatně je, poprvé v mém bezmála devadesátiletém životě se Čechům vede jako nikdy předtím!) Sice jste si neodpustili své mantry, Ty na negramotné novináře, on na konkurenční televize (jimž ta jeho konkuruje o třídu níž), ale jinak to byl kultivovaný rozhovor. Bodoval jsi hned na začátku posílením vztahů České republiky k Izraeli; mám v dobré paměti dvacetileté židovské vrstevníky, kteří po návratu z koncentráků odcházeli do bitvy proti spojeným arabským armádám a zejména jako čeští piloti přispěli k vítězství.

Nevím, proč Tvůj největší propagátor nevěděl, že světová média právě dávají za pravdu Tvému názoru na Ukrajinu. Frontový novinář Ruslan Kocaba, jejž Amnesty International označila za vězně svědomí ukrajinské vlády, odseděl půldruhého roku za důkazy, že válečné zločiny páchají na východě země obě strany, takže jde o klasickou občanskou válku, do níž klasicky zasahují třetí státy, jako tomu bylo kdysi ve Španělsku a stále je v Sýrii. Jaká škoda, že Tě Tvůj instinkt opouští v jiných případech.

Stal ses generálem naší ekonomické diplomacie, ale našel sis divné důstojníky. Když už nešlo zatajit, že čínská karta, s níž hráli jako s trumfovou, není ani v rukou hráčů, ani v talonu, odjelo ji hledat známé trio. Pan Tvrdík mi utkvěl jako ministr obrany, jenž varoval naše dobře placené vojáky v Kuvajtu, že tam bude válka, a odvezl půlku vyděšených domů; naše dcera Jolana, letuška ČSA, zažila, jak coby slavný „Luftjarda“ přivedl linie na buben a sám včas zatáhl za skvěle složený padák; určitě už má další. Dvojici Nejedlý a Mynář, šířící dojem, že smí vše, nic nemusí a za nic nemůže, stále stojíš zeď, až to připomíná „Nibelungentreue“, jak se říká věrnosti až k sebezničení. Německá sága končí tím, že Nibelungové, kteří se veškerou ctí zapřísahali ničemnému Hagenovi, za něho věrně nastaví vlastní hrdla. Budeš čekat na očistění pana Jie jako na prověrku svého kancléře?

Češi zažívají, že i ekonomika funguje jako švýcarské hodinky, a jsem si jist, že dík zásadním úspěchům Tvé mocné ekonomické ofenzivy. Pak se ale dej informovat o nekončícím skandálu, když její první pionýři, bývalý velvyslanec v Kazachstánu a Thajsku Milan Sedláček, Ing. Matoušek a Mgr. Rybková, už pětkrát nepravomocně osvobození dvěma soudkyněmi po sobě, jsou pošesté znovu obviněni státními zástupci, kteří se ani nestydí své pětkrát vyvrácené důkazy stále opisovat! Ti tři přišli o téměř deset let života, který jim fušéři (to v lepším případě!) od policie a justice změnili v živoření tvrzením, že se zaplacené propagační akce pro Asii nikdy nekonaly. Od žaloby už dávno odstoupilo údajně okradené ministerstvo zahraničí a i svědci obžaloby přiznali, že vše proběhlo, jak mělo. Sleduji to zblízka, jelikož k soudu ty celé roky chodím, a ptám se, jakou skutečnou velkolumpárnu má to úporné a nákladné hledání údajně zmizelého jednoho milionu Káčé zakrýt. Nemůžeš pro výstrahu amnestovat právě je, Miloši, aby konečně směli ve své i Tvé činnosti pokračovat?? Byl by to skvělý signál.

PS:

Zlozvyk znásilňovat děti, aby politicky verbovaly za dospělé, začíná u nás Pionýrem, ale pak jej po těch německých převzali i čeští Zelení. Nemám rád kojence rušící má veřejná čtení v náruči matek, které je tak chtějí nabít intelektem. A nesnáším rodiče nutící dítka nosit transparenty jako cvičené opice.

PPS:

Vstoupí-li sociální demokraté do vlády podporované komunisty, jsou pro mě jako voliče ztraceni. Vůdci KSČM, pohrobci KSČ, léta prováděli stoosmdesátistupňový rozkrok mezi starými bachaři a mladými revolucionáři. Teď předvádějí další kumštus kumštótum, když se rozhodli přežít před členstvem volební masakr strany tím, že budou garanty pravicové vlády vedené miliardářem. Doufám dál, že sjezd ČSSD tento nový druh sloučení od roku 1948 zavrhne.

PPPS:

Týden s prezidentem končil dialogem.

Konferenciér: Tato televize bude svobodná!

Prezident: Alespoň jedna!

Tak to mi přišlo, Miloši, hodně trapné.

Související články