Babiš zruší budíček. Jednání vlády se přesune z šesti ráno na odpoledne

Nové vládní hodiny

Babiš zruší budíček. Jednání vlády se přesune z šesti ráno na odpoledneNOVÉ
Jednání vlády Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

jhr Echo24

Ministři z vlády hnutí ANO a sociální demokracie si budou moci přispat. Začátek jednání kabinetu se totiž počínaje příštím rokem posune z časného rána primárně na pondělí od 14 hodin. Jak deníku Echo24 sdělil Úřad vlády, jedná se o čas, který vyhovuje všem členům vlády Andreje Babiše a nebude kolidovat se schůzkami ve sněmovně. Právě kvůli nim se totiž kabinet ve středu scházel už na šestou hodinu ráno, kvůli čemuž museli novináři ke Strakově akademii přicházet už o půl páté. 

Brzký jednací čas Babiš zavedl, ještě když řídil svůj předešlý kabinet v demisi. Tehdy řekl, že dal svým ministrům na výběr, kdy by vláda měla zasedat. „Ministři si ranní jednání odhlasovali. Hlasovali jsme, jestli bude vláda jednávat ráno, nebo večer, a drtivá většina řekla brzy ráno,“ tvrdil v březnu Babiš. Proti začátku v šest ráno se nikdo z ministrů přímo neozval, novináři však museli do sídla vlády dorážet ještě o hodinu a půl dříve a celou další hodinu čekat na začátek jednání. 

Nově stanovený čas od pondělních 14:00 tedy znamená posun o celých osm hodin. „Není úplně stanovený jednací čas. Rozhodlo se, že to jednání bude v pondělí od 14 hodin, což ale neznamená, že to tak bude vždy,“ řekla pro Echo24 vedoucí tiskového oddělení Úřadu vlády Vanesa Šandová. Podle ní se jednání koordinují dle programu kabinetu. „Byl to nějaký koncensus, že to tak vyhovuje všem ministrům,“ odpověděla na dotaz, co je důvodem přesunu. Konkrétní příčinu však mluvčí neznala. „Šlo nejspíš o to najít termín, který by byl pravidelný a nebyl by narušovaný nějakými dalšími věcmi, jako je jednání sněmovny,“ dodala.

Deník Echo24 oslovil s otázkou na konkrétní důvod i premiéra Babiše, ten však do doby vydání tohoto textu neodpověděl. Jeho ministrům brzké vstávání příliš nevadilo, například šéfka ministerstva financí Alena Schillerová (ANO) nicméně přiznává, že nová jednací hodina bude příjemnější právě pro novináře. „Ranní vstávání na jednání vlády mi nikdy nedělala problém, ale novému času našich zasedání se přizpůsobím,“ sdělila deníku Echo24. Myslím si, že to přivítaje hlavně novináři, kteří museli být na doorstepu někdy skutečně brzy.“

Proč byla jednání kabinetu posunuta, neví ani ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Nevím proč se zasedání vlády přesunulo na pondělní odpoledne, tak nemohu komentovat důvody. Mně jednání od šesti nijak zvláště nevadila, bylo potom možné si naplánovat běžnou agendu,“ napsal Echo24 Petříček. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) změnu podle svých slov příliš neprožívá. „Každý den vstávám v pět a začínám pracovat od šesti hodin bez ohledu na zasedání vlády, takže pro mě to nebude znamenat žádný rozdíl,“ sdělil deníku Echo24.

Čtěte také: Vláda odborníků? Problémy mají kromě Babiše i Toman, Dostálová či Metnar

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.