1 Výjimečný stav v Egyptě

V Egyptě byl na další tři měsíce prodloužen výjimečný stav

NOVÉ

Témata:

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nařídil prodloužení výjimečného stavu v zemi na další tři měsíce. V dekretu zveřejněném dnes v oficiálním věstníku dal armádě a policii tuto lhůtu na to, aby přijaly všechna nezbytná opatření k potírání hrozeb terorismu a udržení bezpečnosti v zemi. Výjimečný stav v Egyptě platí od dubna 2017, kdy byl vyhlášen po dvou pumových útocích v kostelech koptských křesťanů. Později se k nim přihlásila extremistická organizace Islámský stát.

V únoru spustil Egypt rozsáhlou protiteroristickou operaci hlavně na Sinajském poloostrově, který je centrem dlouholetých povstaleckých aktivit islamistických radikálů. Operace se účastní pozemní, námořní a vzdušné síly a probíhá i v části delty Nilu a v západní poušti, podél prostupné hranice s Libyí.

Radikálové na Sinaji většinou útočí na policii a vojáky, ale mnohdy i na civilisty. Dosud při těchto incidentech přišly o život stovky lidí. Loni v listopadu bylo při teroristickém útoku ozbrojenců napojených na IS v mešitě v severosinajském Bir al-Abdu zabito přes 300 lidí. Šlo o nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta.

Útok proti egyptským bezpečnostním silám byl hlášen i dnes z centrální oblasti Sinajského poloostrova. Útočníci vyzbrojení pásy s výbušninami a granáty tam za svítání napadli armádní stanoviště, osm vojáků zabili a dalších 15 zranili. Při střetu přišlo o život také 14 radikálů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Egyptské volby: Sísí získal 97 % a obhájil mandát


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.