Škola zakázala chlapcům nosit v horku kraťasy. Noste sukně, vyzvala žáky ředitelka

Školní uniformy

Škola zakázala chlapcům nosit v horku kraťasy. Noste sukně, vyzvala žáky ředitelkaNOVÉ
Školní uniforma, ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

tp Echo24

Neobvyklé, „genderově neutrální“ nařízení vydala škola Chiltern Edge Secondary School v britském Oxfordshire. Během tropických veder zde musí žáci nosit buďto dlouhé kalhoty, nebo sukně. Za zformalizováním školních uniforem stojí ředitelka školy Moira Green, jak uvedl britský server Daily Mail.

Dlouhodobější kauza se zpopularizovala o minulém víkendu, kdy teplota dosáhla na bezmála 30 stupňů Celsia. Jeden z rodičů, Alastair Vince-Porteous, žádal, zda by si jeho syn mohl vzít do školy šedé kraťasy, navíc šité na míru. „Vím, že už dříve se i v jiných školách nosily sukně, tak jsem se zeptal, jestli by si ji můj syn mohl vzít – a škola souhlasila,“ uvedl podle serveru.

„Je bláznivé nutit děti nosit saka a kravaty, když je velké vedro,“ souhlasila matka jiného školáka Joanne Muday. 

Již na začátku školního roku totiž škola zavedla formálnější nařízení ohledně školní uniformy, podle kterého jsou jediným povoleným oblečením dolní části těla u chlapců dlouhé kalhoty nebo sukně.

Podobný přístup k oblečení do školy nyní uplatňuje čím dál více škol. Tradičně dámské oblečení tak mohou v případě zájmu oblékat i chlapci. Navíc podle zákona o rovnosti mají školy povinnost chránit transgender žáky před diskriminací. 

Britskou školu Chiltern Edge Secondary School navštěvuje 500 dětí.

Čtěte také: Odvolání ředitele Cermatu? Jen pro uklidnění veřejnosti, říká šéf Asociace češtinářů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.