Strany chtějí nechat kvórum pro koalice, ANO požaduje jediný volební obvod
PODZIMNÍ VOLBY
V úterý večer jednali lídři parlamentních stran o nové podobě volebního zákona, Ústavní soud totiž část té původní zrušil. Podle dostupných informací většina parlamentních stran podporuje zachování 14 volebních krajů. Pouze ANO zvažuje přeměnu České republiky na jeden volební obvod, řekl novinářům předseda STAN Vít Rakušan. Jeden volební kraj chtěla dříve i sociální demokracie. Rýsuje se také dohoda na novém limitu pro vstup volebních koalic do Sněmovny.
Podle Rakušana by se koaliční kvórum mělo vrátit na někdejších sedm procent pro dvoučlenné koalice nebo devět procent pro tříčlenné koalice. Další úpravy volebních pravidel, které si vynutilo rozhodnutí Ústavního soudu, by měli připravit experti parlamentních stran; sejdou se kvůli tomu v pondělí, uvedl Rakušan. Mohli by například navrhnout nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty vzhledem k tomu, že Ústavní soud stávající systém zrušil.
Zástupci stran se podle Rakušana většinově shodovali také na tom, že „nejvýhodnější a nejefektivnější“ by bylo využít už předložené lidovecké novely volebního zákona, která čeká ve Sněmovně na posouzení. Novela se tak vyhne vládnímu legislativnímu procesu, což ušetří čas. O termínu jejího projednání by se nejpozději ve středu ráno měli poradit předsedové poslaneckých klubů, uvedl Rakušan.
Padly ale i další návrhy. Strany se shodují, že klauzule zajistí větší stabilitu Sněmovny, aby nehrozily časté předčasné volby. Shoda naopak není na tom, kolik by mělo být volebních obvodů. Hnutí ANO je pro to, aby byla celá republika jedním obvodem, podobně se v minulosti vyjadřoval předseda sociální demokracie Jan Hamáček. SPD je podle svého šéfa Tomia Okamury otevřena jednání o obou variantách – o jednom obvodu i zachování dosavadních 14 krajů.
Ústavní soud zrušil minulou středu část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a rozdělování mandátů. Nově také koalicím stran stačí pro vstup do Sněmovny pět procent hlasů. Případná novela se uplatní již i při letošních sněmovních volbách.