Červené trenýrky vlají na šestitisícovce. „Ať si je tam Hrad spálí“
Po Londýnu i Himálaj
Pod webem a facebookovým profilem Z cesty kolem světa se skrývá iniciativa dvou mladých lidí, Petra Ptáčníka a Kateřiny Krejčové zcestovat co největší část zeměkoule. Podívali se už do řady států Severní i Jižní Ameriky, navštívili jih Asie či Austrálii a Nový Zéland. Naposledy v doprovodu několika dalších vystoupili na více než 6 tisíc metrů vysoký himálajský vrchol Stok Kangri. Zanechali tam i červené trenýrky podobné těm, které nechal na červnovém happeningu spálit prezident Miloš Zeman.
Skupina nahoru zamířila ze severoindického města Léh ležícího v 3,5 tisících metrech nad mořem. Vrcholek Stok Kangri se vypíná do 6153 metrů. „Na vrcholu jsme pověsili velké rudé trenky a nechali je tam,“ napsali cestovatelé na svém Facebooku. „Ať si je pan tiskový mluvčí přijde na šestitisícovku spálit,“ nechal se slyšet jeden z členů výpravy.
Recese českých cestovatelů není jedinou připomínkou kritizovaného happeningu na Pražském hradě. Daleko větší rudé trenky vyvěsila v červenci na svém průčelí londýnská galerie Red Gallery. Uměleckou instalaci její představitelé nazvali „Tyhle červené trenýrky žádný politik nespálí“.
Galerie na svém webu připomíná původní akci aktivistické skupiny Ztohoven, které se povedlo v přestrojení za kominíky vyšplhat na střechu Pražského hradu a vyměnit prezidentskou standartu za velké červené trenýrky. Podle prohlášení na webu jsou trenky „symbolem politického populismu v naší post-demokratické éře, ale i symbolem pochyb o roli ,hlavy státu‘ v současných politických systémech“.
V prohlášení galerie připomínala rovněž samotný akt pálení trenýrek. „Nedávno se Zeman, který je známý svými útoky proti novinářům, které nazývá blbečky, rozhodl svolat tiskovou konferenci na Pražský hrad a veřejně zapálit kus umění,“ uvedla galerie.