1 Workoholisté v čele státu

„Závislák“ Babiš. Jedu 18 hodin denně, tvrdí. Workoholismus je ale závislost

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Premiér Andrej Babiš (ANO) se opakovaně pochlubil, že „jede stále 15 až 18 hodin denně“. O tom, kolik hodin denně pracuje, mluví rád a často. Pokud je pravda, že je workoholik, není to pro Česko dobrá zpráva. Podle psychiatra Karla Nešpora je workoholismus na škodu u každého zaměstnání a člověk, který se neovládá ve vztahu k práci, dělá chyby a koleduje si o syndrom vyhoření.

„Jsem v pohodě a jedu stále 15 až 18 hodin denně, často i víkendy. Jako vždycky makám a učím se nové věci,“ objevilo se v Babišově pravidelném týdenním hlášení o činnosti na jeho Facebooku. Více o tom píšeme ZDE.

Babiš není ve zdůrazňování svého pracovního tempa sám. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tezí o práci 16 hodin denně přišel taky. Na dotaz, zda opravdu pracuje 16 hodin denně, odpověděl, že je to jeho pracovní tempo. „Pracuji, je to moje tempo. Zároveň nenutím lidi okolo sebe pracovat stejně,“ řekl už dříve deníku Echo24. Za „workoholika ve vašich službách“ se v kampani do eurovoleb označil místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (Hlas), mandát ale neobhájil.

Pokud je pravda, co politici o svém pracovním tempu říkají a skutečně jsou workoholici, vládu či ministerstva řídí na práci závislí lidé, což by mohlo být nebezpečné. „Tato porucha je na škodu u každého zaměstnání, i kdyby se jednalo o popeláře. Člověk, který se neovládá ve vztahu k práci, se dostává do stavu vyčerpání, dělá chyby, špatně komunikuje a koleduje si o syndrom vyhoření a nemoci. Od této poruchy je třeba odlišovat zdravé zaujetí prací. To je ovšem něco úplně jiného,“ uvedl pro Echo24 o workoholismu psychiatr Karel Nešpor.

Za vyloženě nebezpečný považuje workoholismus HR partner společnosti Sodexo Benefity Zuzana Krajča, jež má na starosti lidské zdroje. „Workoholismus je rozhodně na škodu. Je to závislost jako každá jiná. To znamená, že ji dotyčný nekontroluje a v čase se zhoršuje, potřebuje stále víc, což má vliv na zdravotní i psychický stav jedince. Považuji to za velmi nebezpečné,“ odpověděla na dotaz Echo24 Zuzana Krajča.

Proč se workoholismem, tedy skutečnou závislostí, politici chlubí, si Karel Nešpor vysvětluje neznalostí pojmu. „Bude to asi tím, že někteří lidé používají výrazy, jejichž význam jim uniká. V pracovním prostředí je důležitá předvídatelnost a to, aby člověk stabilně a dlouhodobě dělal to, co má. Chování člověka, který se ve vztahu k práci neovládá, je nepředvídatelné. Horečnou aktivitu střídají selhání. K tomu prostupují úrazy, zbytečné interpersonální konflikty, negativní emoce atd,“ uvedl Nešpor.

Workoholismus se zaměňuje nebo spojuje s produktivitou a efektivitou, vysvětluje Zuzana Krajča oblíbenost pojmu. „Ve skutečnosti workoholik nemusí být ani produktivní ani efektivní. Může to například vypadat tak, že se dotyčný zabývá neúměrně dlouho nějakým nepříliš podstatným detailem a podobně,“ dodala.

Dále čtěte: Monika? O Agrofertu se doma nebavíme, ani nevím, kde tam sedí, tvrdí Babiš

Lidový Andrej Babiš. „Dal jsem patnáct panáků, jinak to nešlo,“ pochlubil se

Nejen stopka pro Agrofert. Komise může zastavit proplácení celých dotačních programů

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.