1 Posílené kontroly na jatkách

Aféra s hovězím dle polského tisku dokládá slabiny kontrol veterináři. Těch je málo a mají též bídné platy

, Nové

Témata: , , ,

Aféra s podezřelým hovězím není jednorázové selhání, ale svědčí o slabosti systému veterinárních kontrol v Polsku, upozornil polský list Gazeta Wyborcza. „Po skandálu s hovězím vláda oznamuje posílení kontrol na jatkách. Ale nemá je kdo provádět protože státní veterináři odcházejí kvůli chabým výdělkům,“ napsal deník na svém webu.

Na začátku aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Viditelně zkažené části masa se odřezávaly a vyhazovaly. Jatka už byla uzavřena. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU.

„Vinu nesou především podvodníci, rolníci a řezníci, kteří chtěli vydělat. Politici a zástupci odvětví tvrdí, že to byl jednorázový případ, a ne systémový problém. A prstem ukazují na veterinární inspekci, která jatka neuhlídala. Protože v okrese, kde novináři zachytili podvodníky při činu, byla jen jediná oprávněná inspektorka,“ napsal deník.

Problém je ale složitější. Jatka by podle jednoho z inspektorů neuhlídalo ani deset veterinářů, protože noční kontroly nedělají. Nanejvýš brzy ráno, ale jen po konkrétním udání. Veterinářů ve státní službě je málo a sotva stačí plnit denní povinnosti, natož noční.

Čtěte také: První restaurace s problémovým masem z Polska je v pražském Karlíně

Odboráři z veterinární inspekce podle listu doufají, že skandál přiměje vládu povšimnout si problému s nedostatkem inspektorů a s nízkými platy. Většina státních veterinárních lékařů vydělává 2500 až 3000 zlotých (asi 15.000 až 18.000 Kč), stávají se ale i případy, kdy na ruku dostanou jen 1600 zlotých (asi 9600 Kč), uvedla odborářka Sara Meskelová. V Mazovském vojvodství podle ní působí 67 veterinářů, kteří mají uhlídat více 34.000 firem v potravinářském odvětví.

Ministr zemědělství v úterý slíbil inspektorům 40 milionů zlotých na zvýšení platů, jakož i změny v dohledu nad bezpečností potravin. Inspektoři se ale podle Meskelové nemohli ke změnám vyjádřit, protože nic konkrétního vlastně nezaznělo.

Aféra s polským hovězím podle portálu Money.pl budí ještě silnější ohlas v Česku a na Slovensku než v samém Polsku. Podle polských potravinářů sousedé neopominuli příležitost k pomluvení polských potravin.

„Týden jsem byla na lyžích na Slovensku a v tamní televizi nemluvili o ničem jiném, jen o skandálu v Polsku,“ napsala serveru jeho čtenářka. „Do studia zvali experty a politiky, aby debatovali o špatné kvalitě polských potravin, nejen masa. Následovala reklamní pauza, vystřídali se experti a zase mluvili o tomtéž,“ dodala. Money.pl připomněl, že o víkendu slovenská ministryně Gabriela Matečná vyzvala nekupovat hovězí z Polska, ale jen od slovenských farmářů.

„Máme dojem hraničící s jistotou, že Češi a Slováci chtějí za každou cenu předvést, že polské potraviny jsou velmi chabé kvality. Takové aféry jim ženou vodu na mlýn,“ prohlásil Jerzy Wierzbicki ze sdružení producentů jatečného dobytka. Češi a Slováci jsou nyní velcí dovozci, ale chtěli by domácí výrobu zase vzkřísit. Náklady ale jsou příliš vysoké, a tak se snaží poškodit polské potraviny v naději, že obchody začnou kupovat u českých a slovenských výrobců, tvrdí Witold Choiński ze sdružení Polské maso.

Problém se zpochybňováním polských potravin podle Wierzbického začal skandálem s používáním technické soli v několika polských firmách. „Všimli si tehdy, že to jde politicky rozehrát. Problém využilo hodně politiků a tak to trvá dodnes. Obstarávají si tak podporu,“ usoudil Wierzbicki.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.