Aféra s hovězím dle polského tisku dokládá slabiny kontrol veterináři. Těch je málo a mají též bídné platy
Posílené kontroly na jatkách
Aféra s podezřelým hovězím není jednorázové selhání, ale svědčí o slabosti systému veterinárních kontrol v Polsku, upozornil polský list Gazeta Wyborcza. „Po skandálu s hovězím vláda oznamuje posílení kontrol na jatkách. Ale nemá je kdo provádět protože státní veterináři odcházejí kvůli chabým výdělkům,“ napsal deník na svém webu.
Na začátku aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Viditelně zkažené části masa se odřezávaly a vyhazovaly. Jatka už byla uzavřena. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU.
„Vinu nesou především podvodníci, rolníci a řezníci, kteří chtěli vydělat. Politici a zástupci odvětví tvrdí, že to byl jednorázový případ, a ne systémový problém. A prstem ukazují na veterinární inspekci, která jatka neuhlídala. Protože v okrese, kde novináři zachytili podvodníky při činu, byla jen jediná oprávněná inspektorka,“ napsal deník.
Problém je ale složitější. Jatka by podle jednoho z inspektorů neuhlídalo ani deset veterinářů, protože noční kontroly nedělají. Nanejvýš brzy ráno, ale jen po konkrétním udání. Veterinářů ve státní službě je málo a sotva stačí plnit denní povinnosti, natož noční.
Čtěte také: První restaurace s problémovým masem z Polska je v pražském Karlíně
Odboráři z veterinární inspekce podle listu doufají, že skandál přiměje vládu povšimnout si problému s nedostatkem inspektorů a s nízkými platy. Většina státních veterinárních lékařů vydělává 2500 až 3000 zlotých (asi 15.000 až 18.000 Kč), stávají se ale i případy, kdy na ruku dostanou jen 1600 zlotých (asi 9600 Kč), uvedla odborářka Sara Meskelová. V Mazovském vojvodství podle ní působí 67 veterinářů, kteří mají uhlídat více 34.000 firem v potravinářském odvětví.
Ministr zemědělství v úterý slíbil inspektorům 40 milionů zlotých na zvýšení platů, jakož i změny v dohledu nad bezpečností potravin. Inspektoři se ale podle Meskelové nemohli ke změnám vyjádřit, protože nic konkrétního vlastně nezaznělo.
Aféra s polským hovězím podle portálu Money.pl budí ještě silnější ohlas v Česku a na Slovensku než v samém Polsku. Podle polských potravinářů sousedé neopominuli příležitost k pomluvení polských potravin.
„Týden jsem byla na lyžích na Slovensku a v tamní televizi nemluvili o ničem jiném, jen o skandálu v Polsku,“ napsala serveru jeho čtenářka. „Do studia zvali experty a politiky, aby debatovali o špatné kvalitě polských potravin, nejen masa. Následovala reklamní pauza, vystřídali se experti a zase mluvili o tomtéž,“ dodala. Money.pl připomněl, že o víkendu slovenská ministryně Gabriela Matečná vyzvala nekupovat hovězí z Polska, ale jen od slovenských farmářů.
„Máme dojem hraničící s jistotou, že Češi a Slováci chtějí za každou cenu předvést, že polské potraviny jsou velmi chabé kvality. Takové aféry jim ženou vodu na mlýn,“ prohlásil Jerzy Wierzbicki ze sdružení producentů jatečného dobytka. Češi a Slováci jsou nyní velcí dovozci, ale chtěli by domácí výrobu zase vzkřísit. Náklady ale jsou příliš vysoké, a tak se snaží poškodit polské potraviny v naději, že obchody začnou kupovat u českých a slovenských výrobců, tvrdí Witold Choiński ze sdružení Polské maso.
Problém se zpochybňováním polských potravin podle Wierzbického začal skandálem s používáním technické soli v několika polských firmách. „Všimli si tehdy, že to jde politicky rozehrát. Problém využilo hodně politiků a tak to trvá dodnes. Obstarávají si tak podporu,“ usoudil Wierzbicki.