Rizikům navzdory. Huawei je pro Maďarsko strategický partner

Huawei v Maďarsku

Rizikům navzdory. Huawei je pro Maďarsko strategický partnerNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Echo24

Maďarský ministr financí Mihály Varga označil čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei po úterní schůzce s představitelem vedení této firmy za strategického partnera své země pro informační technologie. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že Maďarsko ignoruje obavy mnoha západních vlád, které považují používání technologií čínské firmy za bezpečnostní riziko.

Huawei má Maďarsku pomoci s rozvojem sítě vysokorychlostního internetu a splnit vládou dříve oznámený cíl, aby v roce 2025 mělo přístup k internetu 90 procent maďarských rodin.

Spojené státy v minulosti obvinily společnost Huawei, že její technologie může používat čínská vláda pro špionáž. Washington proto vyzval všechny své spojence, aby nevyužívali technologie firmy při budování mobilních sítí příští generace. Obvinění z napojení na čínskou vládu a možnost špionáže skrze svá zařízení společnost Huawei opakovaně popřela.

V Maďarsku firma zaměstnává více než 2000 lidí a provozuje tam největší logistické centrum mimo území Číny. Podle Reuters Maďarsko buduje v posledních letech s Čínou blízké vztahy a vyhledává možnosti ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi.

Loni v prosinci český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) používání technologií firem Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Na základě tohoto varování některé státní instituce vyřadily firmy z plánovaných tendrů. Huawei se ohradil, označil varování za porušení mezinárodního práva a pohrozil České republice arbitráží. NÚKIB však letos v únoru své stanovisko potvrdil.

Vláda v lednu uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských firem. Zástupce největšího českého provozovatele telekomunikačních sítí CETIN minulý měsíc prohlásil, že určitá rizika u technologií Huawei existují, ale jde je zvládnout.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 56 milionů zhlédnutí za první den. YouTube má nový rekord

Budoucnost dezinformací děsí i experty. „Deepfake“ nerozeznáte od reality