1 Huawei v Maďarsku

Rizikům navzdory. Huawei je pro Maďarsko strategický partner

, NOVÉ

Témata: , , ,

Maďarský ministr financí Mihály Varga označil čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei po úterní schůzce s představitelem vedení této firmy za strategického partnera své země pro informační technologie. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že Maďarsko ignoruje obavy mnoha západních vlád, které považují používání technologií čínské firmy za bezpečnostní riziko.

Huawei má Maďarsku pomoci s rozvojem sítě vysokorychlostního internetu a splnit vládou dříve oznámený cíl, aby v roce 2025 mělo přístup k internetu 90 procent maďarských rodin.

Spojené státy v minulosti obvinily společnost Huawei, že její technologie může používat čínská vláda pro špionáž. Washington proto vyzval všechny své spojence, aby nevyužívali technologie firmy při budování mobilních sítí příští generace. Obvinění z napojení na čínskou vládu a možnost špionáže skrze svá zařízení společnost Huawei opakovaně popřela.

V Maďarsku firma zaměstnává více než 2000 lidí a provozuje tam největší logistické centrum mimo území Číny. Podle Reuters Maďarsko buduje v posledních letech s Čínou blízké vztahy a vyhledává možnosti ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi.

Loni v prosinci český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) používání technologií firem Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Na základě tohoto varování některé státní instituce vyřadily firmy z plánovaných tendrů. Huawei se ohradil, označil varování za porušení mezinárodního práva a pohrozil České republice arbitráží. NÚKIB však letos v únoru své stanovisko potvrdil.

Vláda v lednu uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských firem. Zástupce největšího českého provozovatele telekomunikačních sítí CETIN minulý měsíc prohlásil, že určitá rizika u technologií Huawei existují, ale jde je zvládnout.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 56 milionů zhlédnutí za první den. YouTube má nový rekord

Budoucnost dezinformací děsí i experty. „Deepfake“ nerozeznáte od reality

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.