Švýcaři zadrželi Petra Krause z kauzy Mostecká uhelná. Nezákonně, protestují jeho právníci

Kauza Mostecké uhelné

Švýcaři zadrželi Petra Krause z kauzy Mostecká uhelná. Nezákonně, protestují jeho právníciNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. V tiskovém prohlášení to v sobotu Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.

Zelenková se zadržením nesouhlasí a proti kroku švýcarských orgánů vznesla formální protest. Bude žádat o to, aby bylo Krausovi umožněno se i nadále účastnit hlavního líčení u Městského soudu v Praze. Postupem švýcarské policie bylo podle advokátky Krausovi upřeno ústavní právo na obhajobu v Praze.

Kraus byl podle jejích informací zadržen policií při cestě na setkání se svým švýcarským právním zástupcem. Upozornila také, že od doručení rozsudku švýcarského soudu nebyli Kraus ani jeho právní zástupci formálně vyrozuměni o termínu nástupu k výkonu trestu.

Kraus trvá na své nevině a na své účasti u soudu v Praze. „Na základě rozhodnutí české soudní soustavy v této věci, které by odporovalo předchozímu rozhodnutí soudů ve Švýcarsku, by se mohli obžalovaní domáhat nového otevření tohoto případu. Tímto bezprecedentním krokem švýcarských orgánů však může být další účast Petra Krause u hlavního líčení v této věci znemožněna, a tudíž i vyloučena jakákoliv další šance na obnovu řízení ve Švýcarsku,“ uvedla Zelenková.

Pražský městský soud zahájil hlavní líčení v kauze údajného vytunelování MUS v listopadu. Zúčastnili se jej všichni obžalovaní, tedy pětice bývalých manažerů MUS i exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Mezi obžalovanými je kromě Krause Antonio Koláček, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla. Obžaloba tvrdí, že vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Obžalovaní tím Česku údajně způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Všichni obvinění vinu odmítají. Další líčení je plánované v týdnu od 10. do 14. června.

Tiskové prohlášení obhajoby v kauze MUS k nezákonnému zadržení Petra Krause švýcarskými orgány
Obžalovaný v kauze MUS Mgr. Petr Kraus, který je klientem naší advokátní kanceláře, byl v úterý dne 14. května 2019 v 18.00 hodin na letišti v Ženevě zadržen policií při cestě na dlouhodobě plánované setkání se svým švýcarským právním zástupcem. Následně byl převezen do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg.

Petr Kraus, který je ve stejné věci souzen i v České republice, byl švýcarskou justicí pravomocně odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 16 měsíců, avšak od doručení rozsudku nebyl formálně vyrozuměn o termínu nástupu k výkonu tohoto trestu ani nebyl k tomuto kroku švýcarskými úřady žádným způsobem vyzván. Formální soudní obsílku, která datum nástupu do výkonu trestu odsouzeným závazně sděluje, neobdržel ani jeho právní zástupce.

V této souvislosti bychom rádi uvedli, že Petr Kraus se nikdy soudnímu líčení nevyhýbal, a to ani ve Švýcarsku ani v České republice. Po celou dobu svého stíhání s vyšetřujícími orgány spolupracoval, při vyhlášení prvoinstančního rozsudku ve švýcarské Bellinzoně byl dokonce krátce zadržen, avšak soud následně rozhodl o tom, že není žádný důvod pro to, aby byl dán do vazby.

Klient vždy otevřeně hovořil o své nevině, kterou se ostatně v současné době pokouší prokázat i před soudem v České republice, vždy otevřeně deklaroval, že jakkoliv s rozsudkem nesouhlasí, respektuje jej, a to i včetně vykonání vyměřeného trestu nepodmíněného odnětí svobody, jakmile k tomu bude vyzván.

Způsob, jakým byl nyní zadržen, kdy mu nebylo umožněno, aby nástupu do vězení uzpůsobil své osobní a pracovní záležitosti, proto považujeme za nezákonný a pošlapávající jeho osobní práva, jakož i elementární lidskou důstojnost.
Zároveň chceme zdůraznit, že tímto postupem bylo Mgr. Petru Krausovi upřeno ústavní právo na obhajobu v procesu, který v současné době probíhá u Městského soudu v Praze.

Klient trvá na své účasti u hlavního líčení, které je nařízeno v týdnu od 10. do 14. června 2019, neboť si je vědom toho, že soud v České republice dokáže lépe vnímat věcný i historický kontext celé kauzy prodeje MUS, jakož i posuzovat fakta, která jsou mu předkládána v rámci obhajoby.

Na základě rozhodnutí české soudní soustavy v této věci, které by odporovalo předchozímu rozhodnutí soudů ve Švýcarsku, by se mohli obžalovaní domáhat nového otevření tohoto případu. Tímto bezprecedentním krokem švýcarských orgánů však může být další účast Petra Krause u hlavního líčení v této věci znemožněna, a tudíž i vyloučena jakákoliv další šance na obnovu řízení ve Švýcarsku.

Vyzýváme proto dotčené české orgány, které si nyní se svými švýcarskými protějšky vyměňují informace, aby alespoň v této fázi zaujaly objektivní stanovisko a občana České republiky se zastaly. Je nesporné, že cílem konání švýcarských úřadů není spravedlnost, ale ospravedlnění konfiskace zadržených prostředků v kauze MUS, které dnes dosahují již téměř 30 mld. Kč.
Obhajoba sděluje, že se zadržením svého klienta nesouhlasí, proti tomuto kroku švýcarských orgánů vznesla formální protest a bude jménem svého klienta žádat o to, aby mu bylo umožněno se i nadále účastnit hlavního líčení a hájit se v kauze MUS u Městského soudu v Praze.

Čtěte také: Stát se potřeboval zbavit horké brambory, říká Kraus obžalovaný v kauze Mostecké uhelné

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články