„Nezpochybňujeme nemoc, ale to, že vláda likviduje zem“. Demonstrace v Praze proti vládním opatřením
ODPOR PROTI OPATŘENÍM
Na pražském náměstí Republiky se sešli odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Povolené maximum účastníků je sto lidí, na jehož dodržování policie dohlížela a další demonstrující už na místo nepouštěla. Lidé se ovšem hromadili v okolních ulicích. Organizátoři akce uvedli, že chtějí manifestovat za „svobodu a pravdu“ a připomínat si tu chtějí základní celospolečenské hodnoty. Uvedli také, že nechtějí, aby vypukly násilné střety. Lidé se sešli také na Staroměstském náměstí v rámci pochodu za svobodu nebo na pražském Klárově. Policie uvedla, že v případě nedodržování opatření hrozí zúčastněným pokuta až 2 miliony korun.
Akce na náměstí Republiky s názvem „Pokojné shromáždění občanů za účelem připomenutí základních celospolečenských hodnot“, na níž se sešla stovka občanů, chce vyjádřit obavy o chod státu, ekonomiky a vzdělávání. „My nezpochybňujeme nemoc, covid, my zpochybňujeme opatření vlády, které likvidují životy, naše práva a naši zem. Nikdo doposud nedokázal vysvětlit, jak opatření vlády a zda vůbec zabírají na covid. Ale my víme, že ničí nás,“ prohlásil svolavatel David Tesař.
Kabinet podle Tesaře lidem a podnikatelům nepomáhá. „Sráží nás na kolena. Když jsme se po jaru zvedli, nechali nás trochu nadechnout a teď nás na kolena zase srazili,“ dodal.
Další řečníci na demonstraci upozornili také na to, že stát by měl chránit především seniory a nemocné, a ne přijímat plošná opatření, která postihnout ty, co nejsou nemocní a nijak zvlášť ohroženi. „Každý z nás odpovídá za své zdraví sám. Nemusíme se nechat kolektivně chránit státem, protože nejsme malé děti,” zaznělo.
Shromáždění na Náměstí Republiky proběhlo bez větších konfliktů, ale někteří lidé nedodržovali vládní nařízení. Policie má možnost uložit pokutu na místě nebo věc oznámit. Z důvodu zabránění eskalace konfliktů jsme prohřešky zadokumentovali a volíme druhou možnost.
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 28, 2020
Řada lidí dorazila kvůli státnímu svátku s českými vlajkami. Na transparentech psali například „Už i viry jsou schopnější než vláda“. Pořadatel před začátkem vyzval přítomné, aby si nasadili „náhubky“, aby akce kvůli chybějícím rouškám účastníků nebyla rozpuštěna dřív, než začne. Po drobné potyčce pořadatelé vyzvali ke klidu s tím, že za ni mohou provokatéři.
Policie také upozornila, že účastníci shromáždění, kteří zaplnili ulice u náměstí Republiky, se vystavují možnému postihu, že nedodržují vládní opatření. Policisté jinak nezasahovali, docházelo k dílčím konfliktům kvůli upozorněním na rozestupy. Skupina několika mužů se například nevybíravě přela s antikonfliktním týmem a nařkla ho, že chce vyvolat konflikt.
Podle opatření z 22. října se může pokojného shromáždění účastnit maximálně 100 účastníků, a to ve skupinách po 20 lidech. Demonstranti musí zachovávat rozestupy mezi skupinami a všichni musí mít roušky. Policie už ráno informovala o tom, že bude na shromáždění dohlížet. Nechce však nijak narušovat průběh oznámených shromáždění, pokud pro to nebude vážný důvod.
Shromáždění se konalo i na Staroměstském náměstí v rámci pochodu za svobodu a také na pražském Klárově, kde měli pořadatelé v plánu předat požadavky občanů ČR vládě Andreje Babiše (ANO). Na Klárově došlo ke sporům i mezi účastníky. Pořadatel Jiří Černohorský vyzýval policii, aby zasáhla proti těm, kteří podle něj jeho demonstraci u pomníku druhého odboje narušovali. Část lidí na ni přišlo i z neohlášeného setkání na Letné.
Černohorský ve svém téměř hodinu trvajícím projevu kritizoval politiky, zejména premiéra Andreje Babiše (ANO). Epidemii koronaviru označil za „mediální šílenství, kterým nás chtějí ovládat“. Vládní opatření pak kritizoval jako omezování ústavou daných svobod.
Předchozí protest v Praze, který se uskutečnil 18. října na Staroměstském náměstí, skončil násilně. Část demonstrantů se po oficiálním konci akce střetla s policií.
Pří protestu 18. října zadrželi policisté přes 100 demonstrantů a došlo k několika potyčkám. Například zcela bez důvodu na policisty zaútočila skupina hooligans. Policisté na ně použili donucovací prostředky jako slzný plyn, vodní dělo, zásahové výbušky a další. Tři zasahující policisté skončili v nemocnici.
Demonstraci 18. října nakonec pořadatelé předčasně ukončili. Na náměstí se totiž sešlo několikanásobně víc lidí, než tehdy povolených 500. Většina neměla roušky a nedodržovali dostatečné rozestupy. Policie zasahovala až poté, co je někteří účastníci začali napadat.