České předsednictví EU bude stát přes miliardu. Petříček chce po Schillerové víc peněz
Česko bude předsedat EU
Česko bude předsedat Radě EU až za tři roky, přípravy ale začaly už loni. Bude to teprve podruhé české šéfování Radě EU v historii. Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (za ANO) už nyní počítá s tím, že příprava i výkon českého předsednictví budou stát přes miliardu korun. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je to málo.
„Materiál k rozpočtu českého předsednictví byl zpracován ze strany Úřadu vlády a ministerstva financí a na konci června 2019 byl materiál rozeslán do mezirezortního připomínkového řízení, přičemž navrhovaná výše rozpočtu na přípravu a výkon českého předsednictví činí cca 1,2 miliardy korun,“ uvedla pro Echo24 za ministerstvo financí Anna Fuksová.
Návrh rozpočtu nyní připomínkují ostatní resorty, stále se o něm tedy jedná, až poté zamíří na vládu. Už nyní je jasné, že víc peněz bude po Schillerové žádat ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O jaké navýšení půjde, nechtěl Černínský palác odhadovat, jde ale především o navýšení peněz i pracovních míst.
„Já a ministerstvo zahraničí jsme přesvědčeni, že v podobě, jak je navrhován rozpočet předsednictví, tak nejsme schopni naplnit některé ambice. Proto věřím, že vláda o této záležitosti bude brzo jednat,“ uvedl Petříček s tím, že nemůže souhlasit s navrhovanou personální podobou stálého zastoupení Česka v Bruselu v době předsednictví.
Celkové výdaje na předsednictví se i kvůli přípravě jednotlivých akcí a školení zaměstnanců rozdělují do tří let. V roce 2021 počítá úřad vlády podle návrhu do připomínkového řízení s náklady 334,2 milionu korun, na rok 2022 by připadalo 849,6 milionu korun a v roce 2023 by měly náklady být 48,7 milionu korun.
Naposledy předsedala ČR Radě EU od ledna do června 2009, kdy vládl kabinet ODS, Strany zelených a KDU-ČSL Mirka Topolánka. V polovině předsednictví ale Poslanecká sněmovna vyslovila 24. března 2009 nedůvěru Topolánkově vládě a v dubnu byla jmenována úřednická vláda Jiřího Fischera.
O čem je předsednictví
Předsedající země Rady EU svolává a řídí všechna zasedání Rady EU, je vyjednavačem napříč členskými státy a jménem EU také jedná s třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi. Zastupuje Radu EU při kontaktech s ostatními institucemi EU, zejména pak s Evropským parlamentem a Evropskou komisí.
Chorvatsko: leden – červen 2020
Německo: červenec – prosinec 2020
Portugalsko: leden – červen 2021
Slovinsko: červenec – prosinec 2021
Francie: leden – červen 2022
Česká republika: červenec – prosinec 2022
Švédsko: leden – červen 2023
Španělsko: červenec – prosinec 2023
Belgie: leden – červen 2024
Maďarsko: červenec – prosinec 2024
Polsko: leden – červen 2025
Dánsko: červenec – prosinec 2025
Kypr: leden – červen 2026
Irsko: červenec – prosinec 2026
Litva: leden – červen 2027
Řecko: červenec – prosinec 2027
Itálie: leden – červen 2028
Lotyšsko: červenec – prosinec 2028