Některé pacienty nad 75 let uspíme a necháme zemřít, říká slovenská lékařka v Madridu
Koronavirus ve Španělsku
Nové onemocnění COVID-19 přetěžuje zdravotnické systémy po celém světě. Po Itálii začalo mít velké problémy i Španělsko. Madridské nemocnice jsou přeplněné a některé nemocné nad 75 let zdravotníci v podstatě neléčí, pouze jim podají sedativa a nechají je zemřít. Vyplývá to ze svědectví slovenské lékařky v Madridu pro deník SME.
Elenóra Balentová žije a pracuje od roku 1999 v Madridu. Je sice psychiatrička, ale podle jejích slov je to nyní jako na vojně a na specializaci nezáleží: „Zdravotnický systém ve Španělsku zkolaboval,“ hodnotí situaci pro slovenský deník.
Nemocnice ve Španělsku se musí přizpůsobit této krizové situaci. Zařízení, ve kterém Balentová působí, se vyprázdnilo a specializované oddělení se přesunula jinam. Nemocnice je teď výhradně určená pacientům s koronavirem.
Počet nově nakažených, které nemocnice přijímá, se podle Balentové různí. Například v pátek přijala nemocnice 140 nakažených. Asi 30 z nich potřebovalo intenzivní péči a skončili tak na JIP (jednotka intenzivní péče): „Pacienty máme rozdělené na jednotlivých poschodích podle toho, jak se u nich rozvinula respirační nedostatečnost. Zvlášť jsou lidé, u kterých se COVID-19 potvrdil a nejsou ve vážném stavu. Na našem bývalém psychiatrickém oddělení jsou ti, u kterých se onemocnění rozvinulo do zápalu plic.“
Kapacity jsou tak přetížené, že si v pátek lékaři museli stanovit věkovou hranici 75 let, nad kterou nemocné již v zařízení neléčí. Doktoři se musí rozhodnout, kdo má větší šanci na přežití a komu dají na jednotce intenzivní péče podpůrný respirátor, kterých je nedostatek. „Lékař musí několikrát denně určit, komu dokáže pomoct a koho nechá zemřít,“ popisuje krizovou situaci Balentová.
Pacientům nad onu věkovou hranici, kterým není již pomoci, dávají v nemocnici sedativa: „Bude to znít hrozně, ale těmto pacientům v naší nemocnici podáváme sedativa, uspíme je a necháme je zemřít. Můžeme to přirovnat k jakési specifické formě eutanazie,“ říká pro deník SME slovenská lékařka.
Přetíženost nemocnic znamená také problém pro lidi, kteří by akutně potřebovali zdravotnickou péči. V nemocnici, kde slovenská psychiatrička pracuje, již přijímají pouze pacienty s respiračními potížemi, kteří mají potvrzený nebo alespoň vysokou pravděpodobnost nakažení koronavirem. „Jiné nemocnice mají vyčleněnou například jednu místnost a dva respirátory pro případ, že by někdo potřeboval akutní chirurgický zákrok. Je však otázkou, dokdy to v takové poddimenzované kapacitě vydrží,“ přibližuje Balentová situaci.
Ve Španělsku je nyní přes 28 000 nakažených a více než 1720 nemocných koronaviru podlehlo. Po Číně a Itálii tak Španělsko obsadilo třetí příčku v počtu nakažených onemocněním COVID-19.
Přibylo skoro 400 mrtvých, přes 3600 infikovaných
Španělská bilance počtu obětí nemoci COVID-19 narostla o dalších 394 mrtvých na celkových 1720 a opět se tak zvýšila o 30 procent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní aktualizované údaje španělského ministerstva zdravotnictví. Počet potvrzených případů za dobu šíření nákazy od soboty vzrostl z 24 926 na 28 572, přibylo jich tedy 3646. Vláda chce údajně prodloužit stav nouze o dalších 15 dní.
Španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu večer varoval, že nejhorší fázi boje proti COVID-19 má země teprve před sebou. „Ještě jsme nepocítili dopad nejsilnější, nejničivější vlny, která prověří naši materiální a morální odolnost, jakož i charakter celé naší společnosti,“ řekl předseda vlády.