Další „případ Corbyn“? Britský poslanec měl donášet StB

Špionáž pro ČSSR

Další „případ Corbyn“? Britský poslanec měl donášet StBNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson špehoval pro Československo. Tvrdí to podle listu Mail on Sunday zpravodajské dokumenty československé Státní bezpečnosti (StB). Osmdesátiletý Robinson však takovéto obvinění odmítá. Existenci dokumentů potvrdila ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková.

Z dokumentů podle listu Mail on Sunday vyplývá, že Robinson v letech 1966 až 1969 předal komunistickému Československu desítky zpráv, včetně vysoce citlivých informací o jaderných zbraních. Zároveň prý přijal dary, jejichž hodnota by dnes přesahovala 12.000 liber (zhruba 350.000 Kč).

Dokumenty z pražského archivu podle listu rovněž tvrdí, že Robinson v té době připouštěl, že je „zapleten do špionáže“ a že by v případě dopadení byl „poslán do vězení“.

Robinson prostřednictvím svých právníků odmítl jakékoliv pochybení. „Nikdy nepředával důvěrné vládní dokumenty či informace žádnému zahraničnímu agentovi a neměl k takovýmto materiálům přístup,“ uvedli právníci.

Robinson měl podle dokumentů blízký vztah s Karlem Pravcem, bývalým šéfem rezidentury StB na londýnské ambasádě. Tomu je nyní 88 let a žije v New Jersey. Dokumenty rovněž hovoří o údajných Robinsonových kontaktech s agenty někdejší sovětské tajné policie KGB, píše Mail on Sunday.

Škudlil ve finančních potížích

Navenek možná v začátcích své politické kariéry Robinson vypadal jako salónní socialista, StB ho ale vykreslila spíše jako škudlila. Podle jedné zprávy Robinsona při večeři s Pravcem v roce 1967 rozhořčila obsluha, když si naúčtovala dvoulibrový kuvert, a trval na tom, že jí žádné spropitné už nedá a drobné, které nechal Pravec na stole, sebral a už mu je nevrátil.

Setkání v letech 1966 až 1967 Pravec pečlivě zaznamenával, nedařilo se prý ale prokázat, zda má Robinson materiální zájmy. Pravec tedy testoval jeho reakce. Podle zprávy z dubna 1967 Robinson dojedl hlavní chod a trval na tom, že už nic jíst nebude. Pravec ale stejně objednal jahody a tvářil se, že je nechce. Robinson snědl nejen svou porci, ale bez zeptání i Pravcovu.

Nakonec československé tajné služby dospěly k závěru, že Robinson má finanční potíže, jež mu brání vést aktivní společenský život, o čemž svědčila i řada pozdějších setkání. Pravec také uvedl, že Robinson měl sklony k pití velkého množství alkoholu a také se rád chvástal. O Vánocích 1966 Robinson od Pravce dostal jako dárek skoro čtyři litry whisky a později Pravce o několik lahví sám požádal, protože věděl, že čs. diplomaté alkohol mohli koupit za zvýhodněnou cenu.

Pravce se listu Mail on Sunday podařilo vypátrat. Žije v domě s pěti ložnicemi v New Jersey. Když u něj novináři zazvonili, aby se ho zeptali na jeho minulost, nejprve překvapením mlčel, poté se domáhal odpovědi, jak se novináři k informaci o údajných tajných setkáních dostali. Novináři mu dali dokumenty přečíst na počítači. Pravec se na chvíli odmlčel a pak se svým silným českým přízvukem pronesl: „O tom, co se stalo v 60. letech, mluvit nebudu.“.

Jak se Pravec dostal do USA, není zcela jasné. Podle Mail on Sunday se ale zřejmě znelíbil komunistickému režimu v době, kdy se vztahy mezi Východem a Západem vyostřily. Jeho syn Karel napsal biografii, ve které tvrdí, že jeho otec musel Československo opustit v roce 1980 kvůli kritice sovětské nadvlády, píše list.

Sousedi novinářům řekli, že Pravec spolu s manželkou v domě v New Jersey žije již roky, je tichý a slušný. Jeden místní obyvatel je označil za „přátelský pár“, který ale není moc společenský. „Víme, že sem přišli z Československa, ale moc nemluví o tom, co se dělo předtím,“ uvedl jeden soused. Jiný poznamenal, že se v soukromí svých sousedů nevrtá.

Již loni bulvární deník The Sun přinesl zprávu, že šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se v 80. letech nejméně třikrát setkal s příslušníkem StB. Corbyn uvedl, že to bylo nevědomky, protože ho považoval za československého diplomata. Zároveň popřel, že by mu předal nějaké tajné informace.

Čtěte také: Po Toufarovi se exhumují i ostatky Mašínové. Dočkají se i Kubiš a Gabčík?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články