Poláci nechtějí riskovat jako jediní. Stíhačky má podle nich na Ukrajinu dodat NATO
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Jakákoliv dodávka bojových letounů musí být uskutečněna prostřednictvím NATO, uvedli ve středu nejvyšší polští představitelé. Před tím Washington odmítl nabídku Polska přeletět se všemi svými letouny MIG-29 na americkou leteckou základnu s tím, že budou dodány do Kyjeva.
Pro společný postup NATO se vyslovil polský premiér Mateusz Morawiecki. „Rozhodnutí poskytnout Ukrajině stíhací letadla musí NATO přijmout společně,“ řekl premiér.
Náměstek ministra zahraničí Pawel Jablonski sdělil veřejnoprávní rozhlasové stanici Polskie Radio 1, že Polsko muselo při zvažování dodávek tryskových letadel Ukrajině upřednostnit svou bezpečnost. „Nelze přistoupit k situaci tak, že Polsko jako jediné ze zemí NATO postoupí riziko bez jakékoliv kompenzace ostatních zemí.“
Ukrajina žádá západní státy, aby jí poskytly bojové letouny pro boj s ruskou invazí, která donutila více než 2 miliony uprchlíků uprchnout ze země, a američtí zákonodárci na to reagovali tlakem na administrativu prezidenta Joea Bidena, aby usnadnila přesun letadel. Polsko v úterý uvedlo, že je připraveno rozmístit všechny své letouny MIG-29 na leteckou základnu Ramstein v Německu a dát je k dispozici Spojeným státům, a vyzvalo ostatní členy NATO, aby udělali totéž. Pentagon později nabídku odmítl jako „neudržitelnou“.
„USA nechtějí, aby byla naše letadla přemístěna na Ukrajinu z americké základny,“ prohlásil polský politolog, novinář a diplomat Jakub Kumoch polské veřejnoprávní televizi TVP. „Polská republika je připravená jednat, ovšem pouze v rámci aliance, v rámci NATO.“
O snaze dodat Ukrajincům stíhačky jiných evropských zemí se podle všeho v zákulisí jednalo už několik dní. Polsko nechtělo stíhací letouny samo dodat Ukrajině s odvoláním na to, že přímo není stranou konfliktu, byť Ukrajině předtím poskytlo zbraně. Místo toho nabídlo, že své stroje MiG-29 pošle na americkou základnu Ramstein v Německu. Jak by se následně dostaly na Ukrajinu, nebylo jasné.
Bezprostředně po oznámení Varšavy také nebylo jasné, jak se k návrhu staví Washington. Z následného vyjádření náměstkyně šéfa americké diplomacie Victorie Nulandové vyplývalo, že USA polská iniciativa zaskočila.
„Z toho, co vím, s námi jejich plán na dodání letadel předem nekonzultovali,“ uvedla na adresu Poláků Nulandová. Mluvčí Pentagonu Kirby mimo jiné uvedl, že „rozhodnutí o tom, zda přesunout Polskem vlastněná letadla na Ukrajinu musí v konečném důsledku učinit polská vláda“.
Ruské ministerstvo obrany varovalo, že země, které Ukrajině nabízejí letiště pro útoky na Rusko, mohou být považovány za nepřátele, kteří se zapojily do konfliktu.