Topolánek: Zeman bude možná zvolen, ale nebude schopen úřad vykonávat

Prezidentské volby 2018

Topolánek: Zeman bude možná zvolen, ale nebude schopen úřad vykonávatNOVÉ
Mirek Topolánek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

4
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman možná vyhraje prezidentské volby, nebude ale schopen celých pět let úřad vykonávat. Řekl to prezidentský kandidát a expremiér Mirek Topolánek. Svou kandidaturu na tiskové konferenci vysvětlil tím, že pro Českou republiku chce silného prezidenta. „Prezident rozdělující společnost, jako je Zeman, je slabý prezident. Zasloužíme si být silnou společností, i proto kandiduji,“ uvedl Topolánek.

Topolánek ve středu představil pět svých podporovatelů, mezi nimi senátorku Danielu Filipiovou (ODS) a bývalého šéfa pražské záchranky a exsenátora za ODS Zdeňka Schwarze. Okomentoval i svého protikandidáta prezidenta Zemana a závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k vyšetřování dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Důvod velké voličské podpory Zemana spočívá podle Topolánka v tom, že se se Zemanem voliči dlouho nepotkali. „Nemyslím tím nic pejorativního. Je to nemocný člověk. Nevystupuje v debatách, protože by tím ztrácel. Možná bude zvolen, ale nebude schopen plnohodnotně vykonávat úřad,“ uvedl Topolánek. Narážel tím na to, že Zeman už loni na jaře avizoval, že se nebude účastnit žádných politických debat. Do jedné z nich dorazil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Kvůli tomu odmítli Topolánek a další prezidentský kandidát Jiří Drahoš v pořadu TV Barrandov účast.

Topolánek se věnoval i závěrečné zprávě OLAF. Ta by podle něj měla být v případě veřejného zájmu zveřejněna. Kvůli padesátimilionové dotaci pro farmu Čapí hnízdo obvinila česká policie premiéra Andreje Babiše a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu. Obvinila i dalších deset lidí, včetně prvního místopředsedy vládního hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Sněmovna by dle Topolánka Babiše vydat měla.

Ministerstvo financí, které má zprávu od konce prosince na stole, ji doposud nezveřejnilo. „Pokud to veřejný zájem bude vyžadovat, zveřejněna být může,“ uvedl Topolánek s tím, že zprávu nečetl a v jejím závěru je napsáno, že je neveřejná. „Existuje tendence vyhnout se evropské jurisdikci a jurisdikci české. Ale to se těm, kteří se o to snaží, nepodaří. Postup, který zvolili české orgány, zavání trochu hrou o čas a tendencí zamést to pod koberec,“ dodal Topolánek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Filipiová: Mirek, když něco řekne, má to promyšlené

Podle senátorky a Topolánkovy podporovatelky Filipiové je Topolánek vzdělaný a zkušený politik. „Mirek je velmi vzdělaný člověk, který, když něco řekne, má to promyšlené. Je zkušený politik v dobrém slova smyslu,“ uvedla Filipiová.

Tisková konference Mirka Topolánka
Tisková konference Mirka Topolánka Foto:

 Foto: Echo24

Na předchozích tiskových konferencích se Topolánek věnoval domácí, zahraniční a bezpečnostní politice. Za hlavní témata své kampaně označil svobodu a bezpečnost. „Vysvětloval jsem, jak bych vykonával pravomoci prezidenta v domácí, zahraniční i bezpečnostní politice. Nyní jsme tu kvůli těm, kvůli kterým kandiduji,“ uvedl ve středu Topolánek. Poznamenal, že prezident by neměl být „ani kývač, ani vítač“. „Zeman ani antizeman žádnou alternativou není,“ dodal.

„Když jsem nastoupil do voleb jako poslední, byl jsem první, který konkrétně představil, jak by využíval pravomoci hlavy státu. Přišel jsem s konkrétními věcmi, bezpečností a svobodou. Mojí prioritou jsou lidé. Nechci, aby společnost byla rozdělená na xenofoby a sluníčkáře, mám rád smích, ale ne posměch. Mám rád jasné názory, nemám ale rád rozdělování podle názorů,“ řekl Topolánek.

První kolo prezidentské volby se koná příští víkend 12. a 13. ledna. Druhé kolo o čtrnáct dní později 26. a 27. ledna. O hlasy voličů usiluje devět mužů. Občanské podpisy nasbírali fyzikální chemik Jiří Drahoš, spisovatel a textař Michal Horáček a prezident Miloš Zeman. S podporou senátorů jdou do voleb diplomat Pavel Fischer, lékař a pedagog Hilšer a expremiér Topolánek. Poslanecké podpisy mají producent Hannig (Rozumní), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Hynek (Realisté) a bývalý šéf Škody Auto, podnikatel Kulhánek (ODA).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: 

Topolánek: Ve 2. kole bych mohl nad Zemanem vyhrát, řekl pro Echo TV

Zeman je arogantní a pohrdá námi i voliči, shodli se Topolánek a Drahoš

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články