Proč to potřebujeme vidět? Piloty F1 znechutilo opakování záběrů z hrozivé nehody

NEHODA FORMULE

Proč to potřebujeme vidět? Piloty F1 znechutilo opakování záběrů z hrozivé nehody
Záběr ze záchrany pilota Grosjeana z hořících trosek. Foto: Twitter/Formula 1
Svět

Echo24

Opakování záběrů z nehody závodníka Romaina Grosjeana, ke které došlo na Velké ceně Bahrajnu formule 1, popudilo řadu profesionálních závodníků. Tvrdí, že sledovat videa z nehody je pro závodníky stresující a že závody Formule 1 nehodu prezentují v „hollywoodském“ stylu. Grosjean havaroval v prvním kole závodu. Jeho vůz narazil do svodidel a explodoval, pilot však vyvázl bez vážnějších zranění, život mu zachránilo zařízení, které F1 označuje jako "svatozář". Píše o tom agentura Reuters.

Kritikou nešetřil například australský závodník Daniel Ricciardo. „Jsem z Formule 1 zklamaný a znechucený, že to takto ukazovali a že se rozhodli to takto ukazovat,“ uvedl. Mezi záběry, které Formule 1 zveřejnila, patří i záznam z Grosjeanovy palubní kamery. Závod byl asi na hodinu a půl přerušen, než se rozhodlo, že se odjede znova od začátku.

„Proč tohle potřebujeme vidět? Za hodinu znova jedeme. Jeho rodina to musí v jednom kuse vidět. Všechny naše rodiny to musí pořád vidět… Je to opravdu nefér. Není to zábavné,“ řekl. „Prezentovat to jako z Hollywoodu není v pořádku. Dělejte to zítra, ale ne dneska,“ vysvětlil své znechucení. Záběry jsou k nalezení také na twitteru šampionátu. Objevily se zde nedlouho po nehodě.

K jeho odporu se přidal i Fin Valtteri Bottas. „Mám pocit, že to lidi, diváci vidět chtějí. Všechno má ale své hranice,“ řekl. „Stačilo málo a z toho auta by se nedostal.“ Šéf týmu Mercedesu, ke kterému Bottas patří, uvedl, že záběry byly děsivé, ale pokud by je organizace nezveřejnila, riskovala by, že by je mohl zveřejnil někdo jiný v jiné formě, nad kterou nebude mít Formule 1 kontrolu.

Mluvčí šampionátu uvedl, že závodní organizace postupovala podle stanovených předpisů. Opakované záběry bylo možné vydávat až poté, co se potvrdilo, že je pilot vozu v pořádku.

Grosjeanův monopost se při nárazu rozpůlil a po explozi začal hořet. Francouzský jezdec po chvíli dokázal sám z hořícího monopostu vyskočit a hned se ho ujali záchranáři, kteří na místě nehody stejně jako hasiči okamžitě zasahovali. Grosjean poté v doprovodu lékařů odešel do sanitky. Později zveřejnil video z nemocnice, kde se zotavuje s popáleninami. Jeho tým oznámil, že bude v úterý z nemocnice propuštěn. Minimálně v dalším díle mistrovství světa ho ale nahradí Pietro Fittipaldi. Vítězem závodu v Bahrajnu se nakonec stal Lewis Hamilton.