1 Maďarské protiimigrační zákony

Protiimigrační zákony nezrušíme, vzkázala Budapešť Evropské komisi

NOVÉ

Témata: , ,

Maďarsko soubor protiimigračních zákonů, přezdívaný „Stop Soros“, ani příslušné dodatky k ústavě zrušit nehodlá. Taková je odpověď Budapešti zaslaná Evropské komisi, která v červenci zahájila s Maďarskem řízení pro porušení unijních právních předpisů. Podle maďarské tiskové agentury MTI o tom informoval náměstek maďarského ministra spravedlnosti Pál Völner.

Evropská komise kvůli uvedeným normativním aktům poslala Maďarsko 19. července před Evropský soud a v celém sporu tak postoupila do další fáze. Budapešť ale také dostala dva měsíce na vysvětlení pravidel, která mimo jiné zakazují jakoukoli pomoc ze strany vnitrostátních, mezinárodních i nevládních organizací lidem, kteří žádají v zemi o azyl nebo o povolení k pobytu.

Evropská komise se začala podobou maďarských azylových zákonů zabývat už v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení, za která si vysloužil opakovanou kritiku. Země se například podobně jako Česká republika či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl mezi unijními zeměmi podle stanovených kvót.

Soubor kontroverzních zákonů maďarské orgány nazývají „Stop Soros“ s odkazem na amerického finančníka podporujícího občanskou společnost George Sorose. Toho premiér Orbán označuje za veřejného nepřítele Maďarska číslo jedna.

Völner na dnešní tiskové konferenci k odpovědi maďarské vlády zaslané Evropské komisi řekl, že Maďarsko považuje za nepřijatelné, že EK nadále otevřeně podporuje migraci, místo aby byla obráncem unijních smluv. V této souvislosti uvedl, že maďarská vláda nestáhne „zákony chránící zemi (Maďarsko) a Evropu“.

Experti OSN pro lidská práva lžou, tvrdí maďarský ministr

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v Ženevě obvinil experty Rady OSN pro lidská práva ze „zaujatosti a podpory migrace“. V reakci na jejich novou zprávu podle agentury Reuters řekl, že „šíří lži“ o jeho zemi, a zdůraznil, že Maďarsko má právo nevpouštět na své území „ilegální migranty“.

Szijjártó v hněvivé a zjevně nepřipravené řeči namířené vůči 18člennému výboru nezávislých expertů prohlásil, že by „neměli být nezávislí na pravdě“.

„Nedávno bohužel někteří činitelé OSN začali šířit lži o mé zemi a namířené proti mé zemi,“ řekl šéf maďarské diplomacie. „Představitelé OSN nás chtějí přinutit k nemožným věcem – abychom ilegálním migrantům umožnili vstoupit do země. Říkají, že migrace je základní lidské právo, což je lež,“ zdůraznil maďarský ministr.

„Vyzýváme OSN, aby přestalo lhát o Maďarsku a… přestalo používat vůči Maďarsku dvojí standardy,“ prohlásil rovněž Szijjártó podle maďarské agentury MTI.

Rada OSN pro lidská práva už v dubnu vyzvala maďarskou vládu, aby zabránila politikům v pronášení nenávistných projevů vůči Romům, muslimům a jiným menšinám. Zároveň ji nabádala, aby zrušila zákonná opatření, jež umožňují deportovat migranty bez možnosti v zemi požádat o azyl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Salvini čelí kritice za výrok o otrocích. Migranty jsem bránil, tvrdí

Rakousko chce Evropě nastavit strop pro přijímání migrantů


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.