Protiimigrační zákony nezrušíme, vzkázala Budapešť Evropské komisi

Protiimigrační zákony nezrušíme, vzkázala Budapešť Evropské komisiNOVÉ
Budova parlamentu v Budapešti Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Maďarské protiimigrační zákony

Maďarsko soubor protiimigračních zákonů, přezdívaný „Stop Soros“, ani příslušné dodatky k ústavě zrušit nehodlá. Taková je odpověď Budapešti zaslaná Evropské komisi, která v červenci zahájila s Maďarskem řízení pro porušení unijních právních předpisů. Podle maďarské tiskové agentury MTI o tom informoval náměstek maďarského ministra spravedlnosti Pál Völner.

Evropská komise kvůli uvedeným normativním aktům poslala Maďarsko 19. července před Evropský soud a v celém sporu tak postoupila do další fáze. Budapešť ale také dostala dva měsíce na vysvětlení pravidel, která mimo jiné zakazují jakoukoli pomoc ze strany vnitrostátních, mezinárodních i nevládních organizací lidem, kteří žádají v zemi o azyl nebo o povolení k pobytu.

Evropská komise se začala podobou maďarských azylových zákonů zabývat už v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení, za která si vysloužil opakovanou kritiku. Země se například podobně jako Česká republika či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl mezi unijními zeměmi podle stanovených kvót.

Soubor kontroverzních zákonů maďarské orgány nazývají „Stop Soros“ s odkazem na amerického finančníka podporujícího občanskou společnost George Sorose. Toho premiér Orbán označuje za veřejného nepřítele Maďarska číslo jedna.

Völner na dnešní tiskové konferenci k odpovědi maďarské vlády zaslané Evropské komisi řekl, že Maďarsko považuje za nepřijatelné, že EK nadále otevřeně podporuje migraci, místo aby byla obráncem unijních smluv. V této souvislosti uvedl, že maďarská vláda nestáhne „zákony chránící zemi (Maďarsko) a Evropu“.

Experti OSN pro lidská práva lžou, tvrdí maďarský ministr

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v Ženevě obvinil experty Rady OSN pro lidská práva ze „zaujatosti a podpory migrace“. V reakci na jejich novou zprávu podle agentury Reuters řekl, že „šíří lži“ o jeho zemi, a zdůraznil, že Maďarsko má právo nevpouštět na své území „ilegální migranty“.

Szijjártó v hněvivé a zjevně nepřipravené řeči namířené vůči 18člennému výboru nezávislých expertů prohlásil, že by „neměli být nezávislí na pravdě“.

„Nedávno bohužel někteří činitelé OSN začali šířit lži o mé zemi a namířené proti mé zemi,“ řekl šéf maďarské diplomacie. „Představitelé OSN nás chtějí přinutit k nemožným věcem – abychom ilegálním migrantům umožnili vstoupit do země. Říkají, že migrace je základní lidské právo, což je lež,“ zdůraznil maďarský ministr.

„Vyzýváme OSN, aby přestalo lhát o Maďarsku a… přestalo používat vůči Maďarsku dvojí standardy,“ prohlásil rovněž Szijjártó podle maďarské agentury MTI.

Rada OSN pro lidská práva už v dubnu vyzvala maďarskou vládu, aby zabránila politikům v pronášení nenávistných projevů vůči Romům, muslimům a jiným menšinám. Zároveň ji nabádala, aby zrušila zákonná opatření, jež umožňují deportovat migranty bez možnosti v zemi požádat o azyl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Salvini čelí kritice za výrok o otrocích. Migranty jsem bránil, tvrdí

Rakousko chce Evropě nastavit strop pro přijímání migrantů

Související články