Zimola rezignoval na post místopředsedy ČSSD. Nemůže prý nic změnit

Zimola rezignoval na post místopředsedy ČSSD. Nemůže prý nic změnitAKTUALIZOVÁNO
Jiří Zimola Foto:

Foto: Jan Zatorsky
 

Domov

Změny v ČSSD

jhr Echo24

Jiří Zimola se rozhodl rezignovat na svůj post prvního místopředsedy sociální demokracie. Na brífinku v Lidovém domě novinářům řekl, že považuje za nemožné, aby současné vedení ČSSD změnilo politiku strany. Ze strany nicméně úplně neodchází a podle svých slov je připraven bojovat za lepší postavení sociální demokracie. Předsedu ČSSD Jana Hamáčka Zimolovo rozhodnutí dle vlastních slov „překvapilo“, podle místopředsedy Romana Onderky měl počkat na sjezd ČSSD.

„Nemohu jinak, než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať,“ řekl Zimola na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. Zmínil rovněž březnový sjezd strany, kde se povedou diskuze o dalším směřování ČSSD. V současné době údajně neuvažuje, že by se na sjezdu ucházel o pozici předsedy strany. Jako předseda by chtěl usilovat o změnu strany, která by se podle něj měla vrátit ke svému tradičnímu programu a oslovit své tradiční voliče, prohlásil na konferenci.

Odmítl také, že by chtěl zakládat politickou alternativu k ČSSD. „Sociální demokracie v České republice je jen jedna, nikdo nevytváří alternativní sociální demokracii,“ řekl.

Zimolovo nenadálé rozhodnutí zaskočilo předsednictvo strany. Místopředseda Roman Onderka se informaci dozvěděl až z médií. jediný, kdo o Zimolově prohlášení věděl dopředu, byl předseda Jan Hamáček, sdělil deníku Echo24. „Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci,“ uvedl. „Věřím, že i jako řadový člen bude dál pracovat ve prospěch ČSSD a bude společně s námi dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče,“ doplnil ve vyjádření pro Echo24.

Podle Onderky je Zimolovo rozhodnutí osobní záležitost, ale měl tak učinit společně s ostatními až na jarním sjezdu ČSSD. „Nejužší vedení socdem bude svoji odpovědnost za směřování a fungování strany v posledních měsících vyvozovat v březnu na sjezdu. Jiří Zimola se rozhodl, že tak učiní už dnes. Považoval bych za vhodnější, aby tak učinili společně s ostatními až na sjezdu, protože v pozici prvního místopředsedy nese stejnou zodpovědnost jako my ostatní,“ uvedl Roman Onderka pro Echo24.

Zimola byl v letech 1998 až 2008 starostou Nové Bystřice, do zastupitelstva byl zvolen jako nestraník na kandidátce ČSSD, do strany vstoupil v roce 2000. Od roku 2008 až do loňského dubna byl jihočeským hejtmanem, odstoupil v důsledku aféry kolem stavby rekreačního domu.

Po volbách na podzim 2013 získal poslanecký mandát, v březnu 2014 ale ze sněmovny odešel. Na loňském březnovém sjezdu ČSSD patřil spolu s Jeronýmem Tejcem k největším kritikům vedení strany. Letos v lednu byl u vzniku vnitrostranické platformy nazvané Zachraňme ČSSD, kterou založili kritici současného vedení strany. ČSSD doposud vedl jako první místopředseda, když ho v druhém kole stranické volby na jaře porazil Jan Hamáček, který je šéfem sociální demokracie. 

Čtěte také: Pučisté z Lán jsou zpět. Škromach i Hašek na ministerstvu, Zimola ve vedení

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články