Trump nepogratuloval Zemanovi. Horší je však nepřijetí do Bílého domu
Gratulace od Trumpa
Miloš Zeman se při znovuzvolení do prezidentského úřadu dočkal řady gratulací. Od prezidenta Spojených států Donalda Trumpa však nepřišla ani po dvou měsících, i když k tomu byl dostatek příležitostí. Podle bývalého tiskového mluvčího Václava Havla se však jedná o formalitu. „Něco jiného jsou velká diplomatická gesta. Příkladem je nepřijetí třetího muže Spojených států,“ řekl pro deník Echo24 Ladislav Špaček.
V blahopřejném dopise odeslaném po zvolení republikána Donalda Trumpa do nejvyššího úřadu chválil Miloš Zeman dobré vztahy mezi oběma zeměmi. „Spojené státy americké jsou již dlouho naším skutečně strategickým partnerem,“ napsal Miloš Zeman Trumpovi. Po zvolení Miloše Zemana však žádný dopis z Bílého domu nepřišel už dva měsíce.
Administrativa Spojených států však měla dostatek příležitostí pro odeslání gratulace. Kromě zvolení v prezidentských volbách nepřišla ani po inauguraci nebo oficiálním nástupu do úřadu. Hrad ale formální gratulaci nepovažuje za důležitou. „Tuto otázku nikterak neřešíme, vzhledem ke zvyklostem v USA,“ řekl pro deník Echo24 mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
S Ovčáčkem souhlasí i bývalý hradní mluvčí Ladislav Špaček. „Já se přiznám, že těmito gratulacemi jsme se nezabývali. Na světě je 182 států a hlídat, zda je poslal ten či onen, je naprosto absurdní. Jsou to formality, které neznamenají vůbec nic. Něco jiného jsou velká diplomatická gesta. Příkladem je nepřijetí třetího muže Spojených států, který je momentálně v Praze nebo třeba zrušení audience v Bílém domě. To jsou silné signály,“ řekl pro deník Echo24 Ladislav Špaček.
Bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla tak připomněl návštěvu předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, který je v současné době v Praze. Republikán Ryan se setkal s premiérem v demisi Andrejem Babišem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem či společně vystoupil s předsedou horní komory Milanem Štěchem či ministrem zahraničí Martinem Stropnickým.
Paul Ryan se však neobjevil na Hradě. „V zahraničněpolitické oblasti nyní klademe důraz na dodržení prezidentské tradice v podobě první zahraniční cesty v novém funkčním období na Slovensko. V příštích pěti letech bude jistě ještě celá řada příležitostí k diskuzi s našimi americkými přáteli,“ řekl dříve mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro deník Echo24.
Návštěva Bílého domu se odložila
Spojené státy jsou údajně pobouřeny chováním a politickými postoji Miloše Zemana. Američanům tak může například vadit nevydání obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda či domlouvání se s ruskou stranou o vydání hackera Jevgenije Nikulina, o kterého se snaží i Spojené státy. Dalším problémem pro Spojené státy také může být pozastavení tendru na dodávku vrtulníků za dvanáct miliard korun.
Otázkou tak zůstává, kdy se Miloš Zeman do Bílého domu podívá. V minulosti se o to hlava státu snažila přes velvyslance ve Spojených státech Hynka Kmoníčka. Hrad v minulosti tvrdil, že schůzka s Donaldem Trumpem v Bílém domě je domluvená a dolaďují se jen detaily. V té době se už začaly šířit informace z diplomatických kruhů, že setkání není vůbec naplánované a nakonec k němu nedojde.
Jiří Ovčáček tehdy deníku Echo24 tvrdil, že termín návštěvy není důležitý. „Klíčové je, že je jasně potvrzen zájem na setkání prezidentů. Termín je v tomto směru nepodstatný. Podstatný je přátelský a spojenecký vztah mezi oběma zeměmi a jejich prezidenty. Plně chápeme situaci a geopolitické iniciativy nové americké administrativy,“ řekl tehdy Jiří Ovčáček pro Echo24. Kmoníček poté připomněl, že se schůzka uskuteční v roce 2017. Příležitostí měl být například summit NATO v Bruselu v loňském květnu.
Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček pak ale potvrdil, že se návštěva v Bílém domě odkládá na neurčito. Miloš Zeman se však s Donaldem Trumpem přesto sešel. S ostatními státníky se mohl vyfotografovat vedle prezidenta Spojených států v New Yorku při shromáždění OSN.