Charlie Hebdo tři roky po útoku: tajná redakce v „bunkru“ a policejní ochrana
Smutné výročí
V neděli 7. ledna tomu budou přesně tři roky od teroristického útoku na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo. Teroristé napojení na Al-káidu tehdy zabili celkem 12 lidí a dalších 11 zranili. Novináři z kontroverzního časopisu nyní podle jiného francouzského týdeníku L‘express pracují na utajeném místě, jsou pod neustálým dohledem francouzské policie a na svojí bezpečnost vynakládají velké finanční částky.
Policejní ochrana, neustálý dohled a především redakce na tajném místě nazývaném „bunkr“. Tak v současné době vypadá práce novinářů francouzského časopisu Charlie Hebdo. Redakce navíc musí vynakládat vysoké finanční částky na svoji ochranu. Podle nynějšího šéfredaktora Laurenta Sourisseaua jde o 1 až 1,5 milionu eur ročně, což v přepočtu na koruny je okolo 25 až 35 miliony. „Je pro tisk normální, aby v demokratické zemi prodej více než jednoho ze dvou kusů financoval bezpečnost pracovního místa a novinářů?“ ptá se řečnicky v editorialu posledního čísla časopisu Sourisseau.
Šéfredaktor se kromě finančních problémů v editorialu vyjadřuje také k tomu, že životy jeho novinářů se od útoku do normálu nevrátily. „Tři roky poté je těžké zůstat zticha, protože navzdory tomu, že jsme doufali ve zlepšení, se situace nezlepšila. Naopak,“ píše Sourisseau.
Časopis je známý především pro své karikatury, které mnohdy srší černým humorem. Častokrát parodovaly především proroka Mohameda, což byl hlavní důvod teroristického útoku na redakci. Ani po teroristickém útoku časopis nepolevil v kontroverzních krocích. Například při řádění hurikánu Harvey na území USA publikoval karikaturu se zdviženými pravicemi a vlajkami s hákovými kříži, které byly pod vodou. „Bůh existuje! Utopil všechny neonacisty z Texasu,“ zněl titulek časopisu. Krátce po srpnovém teroristickém útoku v Barceloně pak zveřejnil karikaturu lidí přejetých dodávkou.
This Charlie Hebdo cover on the Houston disaster is, even by their standards, absolutely disgusting.https://t.co/iaIReTHlnV pic.twitter.com/BMHpXCqAnS
— Piers Morgan (@piersmorgan) 31. srpna 2017
Charlie Hebdo publishes cartoon of Barcelona attack criticised for portraying Islam as inherently violenthttps://t.co/GAnBRmRqOl pic.twitter.com/MbQgoUx6hf
— janexrj (@janexrj) 28. srpna 2017
K samotnému útoku na redakci došlo 7. ledna 2015. Bratři Said a Chérif Kouachiové, kteří byli napojení na jemenskou odnož Al-káidy, tehdy vtrhli přímo na redakční poradu vyzbrojeni mnoha střelnými zbraněmi, například samopaly české výroby vz. 58 či Škorpion, brokovnicí a dokonce granátometem. Při střelbě zabili 11 lidí, z toho osm členů redakce včetně tehdejšího šéfredaktora Stéphanea Charbonniera. Při následném úniku z redakce na ulici ještě zastřelili jednoho ze zasahujících policistů. Dalších 11 lidí bylo při útoku zraněno.